Czym są kamienie kałowe i ich przyczyny?

Kamienie kałowe to inaczej zbite masy stolca, które zalegają w odbytnicy i są trudne do wydalenia. Osobami najbardziej narażonymi na ich powstawanie są osoby starsze, pacjenci z ciężkimi albo przewlekłymi chorobami oraz z niedowładem, które bardzo dużo czasu spędzają w łóżku. W związku z tym może dojść do powstawania takich kamieni.

Są one bardzo uciążliwe, ponieważ chory czuje dyskomfort, ból i jeżeli samemu nie potrafi się sobie pomóc, to warto odwiedzić lekarza. Zdjęcia i rozpoznanie kamieni kałowych jest tutaj szczególnie ważne. Takim typowym objawem jest brak możliwości wypróżnienia nawet przez kilkanaście dni. Chory będzie miał brak parcia na stolec, ale też będzie odczuwał, że w odbytnicy jest pełno, a temu może towarzyszyć kurczowy ból brzucha oraz nudności. Czasami z odbytu może wypływać wodnista treść.

Kamienie kałowe – ich przyczyny powstawania są różne i mogą zależeć od biernego trybu  życia, ale też przy braku aktywności fizycznej albo przy dłuższym unieruchomieniu. Jedną z ich przyczyn powstawania jest również nieodpowiednia dieta (ona przyczynia się m.in do zwiększenia cholesterolu opisanego tutaj – http://sposobynawszystko.pl/czytelnia/oczyscic-organizm-toksyn/, czyli picie małej ilości płynów, a także stosowanie diety ubogiej w błonnik, który można znaleźć, np. w owocach i warzywach, a za to stosuje się dietę bogatą w słodycze i produkty wysoko przetworzone. Osoby otyłe również mogą mieć problem z kamieniami kałowymi.

Poza tym kamienie kałowe – ich przyczyny powstawania są też związane z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej, czyli może to być, np. niedoczynność tarczycy, ale także w gospodarce jonowej i tu będzie, np. nadmiar wapnia albo niedobór potasu. Nie jest zdrowe również nadużywanie środków przeczyszczających, ponieważ może dojść do rozleniwienia jelita, a to z kolei przyczynia się do ponownych zaparć. Niezdrowe będzie też stosowanie leków, które spowolniają perystaltykę przewodu pokarmowego, np. morfiny. Ponadto do powstawania tych kamieni dochodzi też w wyniku istnienia mechanicznej przeszkody w obrębie jelita, np. guza. Do tego dochodzą też zaburzenia neurogenne.

Jeśli takie zaparcie będzie się utrzymywało bardzo długo, a stolec będzie coraz twardszy, ponieważ ubywa z niego wody, to powstaną kamienie kałowe, z którymi nasz organizm może nie dać sobie rady, aby je wydalić. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta, picie dużej ilości płynów, jak i codzienna dawka ruchu.

Czym są kamienie kałowe i ich przyczyny?
Zagłosuj

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


69 + = 76