Domowe sposoby na odciski

Odciski to zwykle niewielkie zgrubienia skóry na stopach. W przypadku tej dolegliwości wyróżnia się nagniotki, występujące na górze stopy oraz modzele, pojawiające się zwykle na podeszwie. Zazwyczaj tego typu zmiany nie wymagają pomocy lekarskiej, chyba że odciski są rozległe lub w przypadku, gdy dana osoba cierpi na inne schorzenie, które może utrudniać terapię. Jak pozbyć się odcisków przy pomocy domowych metod?

Wszelkiego typu kuracje odcisków mają na celu złuszczenie zgrubiałej warstwy skóry. By to osiągnąć można użyć między innymi olejku rycynowego. Wystarczy wcierać go w odcisk dwa razy dziennie. Przed tym działaniem warto złuszczyć skórę mechanicznie, na przykład za pomocą pumeksu. To jednak nie jedyny domowy sposób na odcisk. Inną metodą jest przyłożenie do odcisku skórki cytryny lub kawałka świeżego ananasa. W tym przypadku działanie złuszczające mają kwasy oraz enzymy owocowe.

W przypadku odcisków skuteczne są również okłady. Do tego celu można używać między innymi wilgotnej torebki herbaty. Taki okład należy trzymać mniej więcej przez pół godziny. Okłady można wykonać również z innych złuszczających substancji – wskazany jest w taki przypadku sam ocet lub mieszanka chleba moczonego w occie. Tego typu układ warto pozostawić na noc. Druga wymieniona odmiana tej metody ma być szczególnie skuteczna – w większości przypadków efekty widać już następnego dnia.

Domowe sposoby na odciski mogą również sprawdzić się w przypadku nasilenia dolegliwości bólowych. By zmniejszyć dyskomfort można zastosować między innymi specjalny odwar z owsianych płatków. Płatki owsiane powinny być bardzo drobne – dlatego płatki kupione w sklepie należy dodatkowo przemielić w domu. By uzyskać odwar należy ugotować płatki w dużej ilości wody – powinno być jej na tyle dużo, by móc w całości wymoczyć stopy.

Oprócz stosowania domowych środków wyłącznie wtedy, gdy odciski już  się pojawią, warto pamiętać także o środkach profilaktycznych. W przypadku modzeli najbardziej skutecznym działaniem zapobiegającym jest złuszczanie skóry mechanicznie, na przykład za pomocą specjalnej metalowej tarki lub pumeksu. Warto zakupić również odpowiednie kremy do stóp z dużą zawartością mocznika. Zarówno w przypadku modzeli jak i nagniotków niezbędne jest również dbanie o to, by obuwie do codziennego chodzenia było wygodne. Jeśli występują trudności z właściwym zakupem warto sprawdzić, czy przyczyną nie są wady budowy kości stopy. W tym celu warto udać się do ortopedy. Częste występowanie odcisków bez widocznej przyczyny może świadczyć o tym, iż organizm jest atakowany przez jakieś inne schorzenie.

W celach profilaktycznych warto również dbać o to, by zabezpieczać odpowiednio miejsca szczególnie narażone na występowanie odcisków. Można to robić w dwojaki sposób – albo naklejać specjalne plastry na stopach, albo stosować specjalne wkładki do butów. Zwłaszcza w przypadku eleganckich butów dla pań może okazać się, że obuwie zostało źle wyprofilowane. Niekiedy korekta wkładką nie daje rezultatu – w takiej sytuacji należy zmienić buty na bardziej odpowiednie.

Domowe sposoby na odciski
5 (100%) 1 głosy

1 Komentarz

  1. Nie wiem jakie wy macie domowe sposoby na odciski, ale u mnie w rodzinie hitem stał się czystek. Zwłaszcza, że najczęściej jest tak, że czymś się te odciski smaruje, coś tam robi nie wiadomo jakimi miksturami, a wystarczyło tylko i wyłącznie pić i odciski zniknęły!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


90 − = 84