Domowe sposoby na siniaki

Siniaki to zazwyczaj rezultat podskórnego krwawienia. Naczynia krwionośne mogą pęknąć na przykład przez jakiś uraz. Wiele osób uznaje siniaki za szpecące, dlatego próbuje przyśpieszyć ich wchłonięcie. Jak pozbyć się siniaków przy pomocy domowych metod?

Działania przeciwko występowaniu siniaków można podzielić na te, które wykonuje się zaraz po urazie oraz te, które mają spowodować wchłonięcie już gotowego siniaka. Te pierwsze sposoby zazwyczaj są skuteczniejsze. Jako pierwszą, w miarę skuteczną metodę proponuje się zazwyczaj zimne okłady. Najbardziej odpowiednie są oczywiście okłady z lodu – stosuje się je w celu zwężenia naczyń krwionośnych. Ponadto zimny okład minimalizuje ból po uderzeniu czy upadku. Kilka godzin po urazie można natomiast zastosować ciepłe okłady, które sprzyjają rozpuszczeniu się siniaka.

Znany domowy sposób na siniaki to liście kapusty. Warto okładać nimi zsiniałe miejsce, trzeba jednak pamiętać, że naprawdę lecznicze działanie ma sok. Dlatego warto wcześniej zgnieść liście w taki sposób, by sok mógł mieć bezpośredni kontakt ze skórą po nałożeniu okładu. Lecznicze mogą okazać się również inne produkty spożywcze – na przykład oliwa z oliwek i czosnek. Można wykonać z nich masę, którą można nakładać na siniaki. W przypadku stosowania tego typu naturalnych sposobów trzeba jednak pamiętać, że nie sprawdzą się one w przypadku, gdy uszkodzenie jest otwarte i na przykład występuje krwawienie. Zarówno sok z kapusty jak i czosnek ma działanie drażniące w takich przypadkach.

Metodą, która może pomóc nie tylko w zapobieganiu zsinieniu skóry po urazie, ale również w działaniu przeciwbólowym jest masaż. Dodatkowy bodziec często pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych zaraz po urazie. Wykorzystując dodatkowo przy masażu takie środki jak maść z arniki lub nalewka z tej rośliny, którą można zrobić samodzielnie, w pełni zapobiega się wystąpieniu siniaka.

Domowe sposoby na siniaki obejmują również profilaktykę. Aby sińce znikały szybciej i nie pojawiały się przy małych urazach, warto wzmocnić naczynia krwionośne. W tym celu należy jeść produkty bogate w naturalną witaminę C oraz w rutynę. Należy wprowadzić więc do codziennego jadłospisu nie tylko owoce cytrusowe, ale również aronię i wiśnie. Warto również dbać o właściwy poziom witaminy PP, inaczej nazywaną witaminą B3. Ten odżywczy składnik można znaleźć między innymi w owocach oraz w warzywach strączkowych.

W przypadku, gdy siniaki pojawiają się bez powodu, należy udać się do lekarza. Może być to objaw zwykłego niedoboru, ale również jeden z objawów białaczki. Do lekarza należy udać się także wtedy, gdy uraz dotyczy jednego ze stawów, a działania przeciw bólowi i opuchliźnie nie przynoszą rezultatów.

Domowe sposoby na siniaki
5 (100%) 1 głosy

1 Komentarz

  1. Nie wiem jakie wy macie domowe sposoby na siniaki, ale najważniejsze to zacząć działać szybko, bo czegokolwiek by się nie użyło, to starych siniaków się nie pokona, nie ma opcji. Albo od razu, albo wcale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


20 + = 27