Główne przyczyny padaczki

Padaczka to schorzenie, które na całym świecie dotyka miliony osób. W samej Polsce szacuje się, że dotyczy ono 400 tys. dzieci i osób dorosłych. Epilepsja objawia się najczęściej przed 20. rokiem życia, ale nie jest to regułą i zdarza się, że pierwsze jej objawy widoczne są w późniejszym wieku. Istnieje szereg przyczyn padaczki.

Padaczka, a życie płodowe i narodziny

Padaczka może się pojawić w związku z nieprawidłowościami w rozwoju płodu. Mogą być one związane np. z infekcją w łonie matki i wadami genetycznymi, ale zdarza się również, że na jej pojawienie się wpływają choroby matki. Wśród nich wyróżnia się m.in. anemię lub cukrzycę. Ponadto w czasie ciąży może dojść do uszkodzenia płodu. Wszelkiego rodzaju urazy czaszki i krwiaki to prosta droga do epilepsji w przyszłości. Równie często padaczka jest konsekwencją wszelkiego rodzaju zdarzeń w trakcie porodu. Szczególnie niebezpieczne w tym zakresie jest niedotlenienie okołoporodowe, ale padaczka może być również efektem urazu przy porodzie.

Epilepsja jako następstwo innych chorób

Również inne choroby mogą zwiększać ryzyko pojawienia się epilepsji. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby cierpiące na różnego rodzaju nowotwory, ale także na stwardnienie rozsiane oraz stwardnienie hipokampa. Padaczka przy innych chorobach jest szczególnie niebezpieczna dla organizmu i może wywoływać bardzo poważne powikłania.

Padaczka, a pasożyty

Zdarza się, że w organizmie żyją pasożyty, które wpływają na jego funkcjonowanie. Szczególnie niebezpieczny jest tasiemiec uzbrojony. Wywołuje on bowiem neurocysticerkozę czyli schorzenie, które powoduje zaburzenia o charakterze neurologicznym. Jest to najczęstsza przyczyna padaczki nabytej, czyli takiej, która pojawia się już w trakcie życia i nie wynika z uwarunkowań genetycznych.

Epilepsja u osób w starszym wieku

Padaczka może być efektem zmian w mózgu, pojawiających się wraz z wiekiem. Choroby otępienne są jednym z czynników pojawienia się napadu padaczkowego. Duże szkody oprócz tego w organizmie wyrządza udar mózgu. U osób, które go przebyły dochodzi bowiem często do bardzo poważnych i nieodwracalnych zmian w organizmie.

Padaczka alkoholowa

Specyficznym przypadkiem padaczki, jest ta wywoływana przez alkohol (o tym więcej tutaj: http://epilepsja.info.pl/). Pojawia się ona w reakcji na odstawienie trunków. Taka padaczka objawy ma nieco inne od jej standardowej odmiany. Są to bowiem przede wszystkim drgawki związane z zaburzeniami mózgu o charakterze biochemicznym. Ten narząd bowiem przyzwyczaja się stopniowo do określonej dawki alkoholu. Gdy następuje przerwa w jego spożywaniu, może to prowadzić do tzw. delirium alkoholowego. Pojawia się ono zwykle po okresie od 2 dni do tygodnia od odstawienia trunków. Wszystko uzależnione jest tutaj od skali problemów z alkoholem. Padaczki alkoholowej, w odróżnieniu od innych odmian tego schorzenia, nie leczy się farmakologicznie. Terapia ukierunkowana jest tutaj na detoksykację, przeprowadzaną w specjalistycznych ośrodkach leczenia uzależnień, które korzystają z wielu metod leczenia.

Czasami ciężko jednoznacznie stwierdzić jaka jest główna przyczyna epilepsji. Mówi się wówczas o tzw. idiopatycznej postaci epilepsji. Bez względu jednak na to jaką atak padaczki ma przyczynę, należy już przy pierwszych podejrzeniach udać się do lekarza, który zastosuje odpowiednią do przypadku formę terapii (tj. określone leczenie farmakologiczne lub zabiegowe). Istnieje możliwość całkowitego zlikwidowania napadów padaczki lub też ich zminimalizowania oraz zmniejszenia uciążliwości określonych objawów.

Główne przyczyny padaczki
5 (100%) 16 głosy

2 Komentarze

  1. Nie ma co szukać przyczyn padaczki, bo padaczka jest chorobą neurologiczną, na którą nie wiadomo czemu się choruje. Jedynie padaczka alkoholowa jest w miarę poznana, ale padaczka u dzieci? Nikt nie wie skąd się pojawia i żaden lekarz nie potrafi tego wytłumaczyć.

  2. Może Ty nie wiesz, ale padaczka przyczyny ma poznane i są one opisane. To prawda, że jest chorobą neurologiczną, ale jest też na przykład padaczka pourazowa. Dokładnie wiadomo jak powstaje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


36 + = 44