Leczenie trądziku różowatego laserem

kobieta w lustrze
REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry, którą ciężko pokonać i potrzeba to tego dużo czasu. Nie należy więc go bagatelizować, ponieważ problem trądziku sam się nie rozwiąże. Do objawów należą pojawiające się najczęściej na twarzy (czasami też na szyi, dekolcie, za uszami) zaczerwienienia, pajączki, wypryski i grudki oraz przetłuszczanie się skóry. Na początku, kiedy choroba jeszcze się nie rozwinęła możemy spróbować naturalnych domowych sposobów: naparów z kasztanowca czy rumianku, ekstraktu z liścia oliwnego, octu jabłkowego, płatków owsianych lub zielonej herbaty. Jeżeli te sposoby nie pomagają, to trzeba koniecznie udać się do lekarza dermatologa. Tylko on może dokładnie określić z jaką chorobą skóry mamy do czynienia i wyznaczy odpowiednie je leczenie. Specjalista zleci odpowiednie maści, kremy i leki (włącznie z antybiotykami). Mają one na celu wyeliminowanie stanu zapalnego  i likwidację bakterii.

Trądzik różowaty dotyka głównie osoby starsze

Choroba ta najczęściej dotyka dorosłe osoby, po trzydziestym roku życia. Przyczyn może być kilka, np. uwarunkowania genetyczne, zakażenia roztoczami, drożdżakami, długotrwały stres, problemy hormonalne, nadmierne picie alkoholu i kawy, używanie ostrych przypraw, niewłaściwa dieta, korzystanie z solarium i częste kąpiele słoneczne bez użycia filtrów ochronnych, cera naczynkowa, czy niewłaściwa dieta. Na problemy z trądzikiem różowatym narażone są częściej osoby o jasnej karnacji i skórze naczynkowej.

Leczenie z wykorzystaniem lasera

acnerose płyn
Delikatny płyn Acnerose pozwoli pielęgnować skórę po zabiegach laserowych.

Jeżeli kuracja zlecona przez dermatologa nie przynosi zadowalających efektów, można spróbować leczenia trądziku różowatego laserem. Zabieg ten polega na usunięciu widocznych zmian na twarzy poprzez zamknięcie naczynek. Wzmacnia również skórę i ścianki naczynek, dzięki czemu przeciwdziała powstawaniu pajączków. Celem takiej kuracji jest zmniejszenie rumienia, wyeliminowanie stanu zapalnego oraz pozbycie się bakterii wywołujących trądzik różowaty. Jest całkowicie bezbolesny , ponieważ głowica ma działanie chłodzące. Laser dokładnie niszczy uszkodzone naczynka, pozostawiając skórę w okól nienaruszoną. Dzięki temu popękane naczynka stają się mniej widoczne.  Przed zabiegiem trzeba całkowicie wydepilować leczone miejsce, nie można również spożywać alkoholu i palić tytoniu, co najmniej cztery tygodnie wcześniej należy zaprzestać opalania. Cała operacja trwa około 20 minut po której można udać się do domu. Jedynym efektem ubocznym może być opuchlizna i zaczerwienienie, które znikają po kilku dniach. Przez około miesiąc należy unikać kontaktu ze słońcem i nie chodzić na solarium. Do osiągnięcia pełnego efektu potrzeba kilku sesji laseroterapii, jest to zależne od wielkości i ilości leczonych zmian. Taką decyzję podejmuje lekarz.

Na jaki laser się zdecydować?

Jest kilka rodzajów laserów używanych do leczenia trądziku różowatego. Jednym z nich jest laser naczyniowy Cutera Excel V, działa poprzez wybiórcze działanie na hemoglobinę (wybiórcza fototermoliza). Światło laserowe jest wchłaniane przez hemoglobinę w naczyniach krwionośnych. Powstające wówczas ciepło, niszczy ściany naczyń krwionośnych oraz powoduje fotokoagulację, nie uszkadzając tkanek, które ją otaczają. Innym przykładem jest laser Nd: YAG neodymowo – jagowy. Może on niszczyć naczynia o dużej średnicy głęboko schowane pod skórą. Wiązka światła wnika w głąb skóry działając na gruczoły łojowe ograniczając produkcję sebum i niszczy bakterie wywołujące trądzik. Światło lasera ma też właściwości odkażające i obkurczające pory. Zabiegi laserem bromkowo–miedziowym eliminują stan zapalny i zapobiegają powstawaniu nowego. Promieniowanie pochłaniane jest przez barwnik znajdujący się w bakteriach, odpowiedzialnych za rozwój trądziku.

Nie każdy może poddać się takiej kuracji. Przeciwskazaniem do leczenia trądziku różowatego laserem jest ciąża, karmienie piersią, bielactwo, łuszczyca, padaczka, cukrzyca, terapia izotretinoiną, choroby związane z nadwrażliwością na światło, rozrusznik serca. Lekarz przed zabiegiem robi wywiad z pacjentem i podejmuje decyzję czy takie leczenie może się odbyć.

Leczenie trądziku różowatego laserem
5 (100%) 1 głosy

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


55 − = 47