Łuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów to choroba, którą często można przewidzieć. Pojawia się ona dość często jako schorzenie towarzyszące łuszczycowemu zapaleniu skóry. Jeśli więc dermatolog rozpozna tę chorobę skóry, konieczne jest zwracanie bacznej uwagi na pojawiające się bóle stawów. Czy choroba zawsze pojawia się po pojawieniu się zmian skórnych

Objawy łuszczycowego zapalenia stawów

Dolegliwości w przypadku tego schorzenia mogą nieco różnić się od standardowej choroby reumatycznej. W sytuacji pojawienia się tego drugiego schorzenia można zauważyć, że zapalenia stawów są symetryczne. W przypadku łuszczycowego zapalenia stawów jest inaczej – zapalenia stawów są niesymetryczne i tak samo zlokalizowany jest ból. O wiele łatwiej jest jednak diagnozować tę chorobę w przypadku, gdy zmiany skórne już się pojawiły. Często jednak zdarza się, że to łuszczycowe zapalenie stawów jest pierwsze, a zmiany skórne pojawiają się później. Na łuszczycę nie muszą wskazywać tylko ogniska choroby na skórze. Pierwszym objawem łuszczycy mogą być białe plamki na paznokciach. Łuszczycowe zapalenie stawów może mieć różne odmiany. Podobnie jak w przypadku innych chorób reumatycznych schorzenie może atakować stawy kończyn, ale może zaatakować również kręgosłup.

W przypadku łuszczycowego zapalenia stawów reumatolog powinien dokładnie określić chorobę, ponieważ zastosowanie takiego samego leczenia jak w przypadku standardowych chorób reumatycznych może pogorszyć stan skóry. Uważać trzeba zwłaszcza na preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów

Poza uważaniem na preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leczenie łuszczycowego zapalenia stawów przebiega zazwyczaj podobnie jak w przypadku innych chorób reumatycznych. Pierwszym miejscem, do jakiego należy się udać, jest poradnia reumatologiczna. Warto pamiętać, że osoba, która jest chora na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów powinna być jednocześnie pod opieką reumatologa, jak i specjalisty z zakresu chorób skóry. Tylko w ten sposób leczenie objawowe może dać satysfakcjonujące efekty. W większości przypadków łuszczycowe zapalenie stawów ma charakter łagodny i postępy tej choroby nie są zbyt szybkie. Dzięki temu możliwe jest długie powstrzymywanie objawów tego schorzenia. Jeśli choroba ma postać ostrą, zazwyczaj czasu jest zbyt mało, by możliwe było wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Poprawa samopoczucia w przypadku łuszczycowego zapalenia stawów

W przypadku leczenia samej łuszczycy jak i łuszczycowego zapalenia stawów nadal najlepszą metodą jest leczenie objawowe. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń reumatologicznych, podstawą powstrzymywania dalszych zniszczeń stawów są ćwiczenia fizyczne. Bezpośrednim skutkiem ich wykonywania powinno być zmniejszenie bólu stawów i uniknięcie znieruchomienia zaatakowanych przez chorobę miejsc. Doradza się również odpoczynek, który sprzyja regeneracji sił organizmu. Reumatolog może wysłać pacjenta do fizjoterapeuty – zarówno masaże jak i krioterapia skutecznie minimalizują ból.

Łuszczycowe zapalenie stawów
Zagłosuj

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


68 − = 67