Metody leczenia wrastających paznokci

Wielu ludzi powinno wiedzieć, iż wrastające paznokcie stanowią jeden z najczęstszych schorzeń w obrębie ludzkiego aparatu paznokciowego. Istotą tego zaburzenia jest naturalne albo nabyte zaburzenie proporcji między stopniem płytki paznokciowej a formatem wałów paznokciowych a także łożyska. Przeważnie zagadnienie to dotyka małego palca. Z rzadka reszty paznokci u stóp bądź rąk. Wrastanie paznokci obejmuje ludzi w różnym wieku.

Powinno się podjąć decyzję o rozpoczęciu terapii, w razie gdy odnotujemy wrastanie paznokcia w skórę wału paznokciowego, a głównie w chwili, gdy doświadczamy bezustannych przypadłości bólowych w obrębie wału paznokcia bez niewątpliwych cech wrastania paznokcia. Do bodźców predysponujących do tego schorzenia należy nieumiejętne obcinanie paznokci, uszkodzenia automatyczne, noszenie nietrafnie dobranych pantofli, zbytnio głębokie wycinanie kątów paznokcia, długofalowa grzybica a także odziedziczona obecność tego zaburzenia. Trzeba wiedzieć, że odpowiednie leczenie wrastających paznokci polega na ewolucji kierunku wzrostu płytki oraz na trwałym zmniejszeniu jej zakresu. Wysoce wydajną a także prostą sposobem medyczny jest klinowa resekcja wrastającej części płytki, a następnie wybiórcza ablacja macierzy za pomocą fenolu, elektrokoagulacji albo laseroterapii. Oprócz tego za pomocą dwóch ostatnich metod doprowadza się do naprawienia zmienionego zapalnie wału paznokcia. Zabieg klinowej resekcji płytki paznokciowej nie wyłącza pacjenta z aktywności zawodowej. Przypadłości po operacji pojawiają się przypadkowo, a w razie ich wystąpienia zleca się przyjmowanie niesteroidowych medykamentów przeciwzapalnych. Gazę należy zmienić w ciągu doby po zabiegu. Palec u nogi powinien być dezynfekowany co najmniej dwa razy dziennie aż do momentu zupełnego wygojenia się obrażenia. Zazwyczaj w czasie do dwóch tygodni ściąga się szwy – o tym więcej tutaj: https://clinicadermatologica.pl/zabieg/leczenie-wrastajacych-paznokci/.

Należy również mieć świadomość, iż rezultaty operacji są trwałe. Leczenie wrastających paznokci jest przeprowadzane w znieczuleniu przewodowym, które obejmuje cały palec u nogi. Realizowanie znieczulenia jest powiązane z dyskomfortem, lecz po nim cierpiący nie będzie doraźnie doznawał jakiegokolwiek bólu. Po znieczuleniu połowicznie resekuje się paznokieć wraz z ziarniną. W dalszej kolejności za pomocą ablacyjnego lasera CO2, elektrokoagulacji bądź fenolu prowadzi do selektywnego niszczenia macierzy paznokcia, która odpowiada za wrastanie paznokcia. Po zabiegu są zakładane szwy a także opaska. Czas trwania zabiegu pochłania w przybliżeniu zaledwie pół godziny. Należy również wiedzieć, co nam dostarczy ta operacja. Zostanie zlikwidowana jedynie część paznokcia, który wrasta w naszą skórę. Ocalimy niemal całą płytkę paznokcia, a przypadłości z tym związane ustąpią. Warto jednak wiedzieć, iż istnieją przeciwwskazania do podjęcia kuracji powyższymi metodami. Są to w pierwszej kolejności wada krwotoczna, alergia na środek znieczulenia miejscowego, niekontrolowana cukrzyca oraz zaawansowane zaburzenia naczyń obwodowych.  Niemniej jednak rzadko się one pojawiają.

Metody leczenia wrastających paznokci
Zagłosuj

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*