Nadciśnienie tętnicze – informacje

Przypuszcza się, że nawet co trzeci Polak ma problemy z nadciśnieniem, a wiele osób nie jest świadomych tego stanu, ponieważ nie występują żadne objawy wskazujące na zbyt wysokie ciśnienie. Warto pamiętać, że nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do zawału, udaru oraz rozwoju demencji, więc nie wolno bagatelizować zjawiska.

Niebezpieczne skoki ciśnienia

Występowanie skoków ciśnienia jest normalnym mechanizmem reakcji na nagle występujące sytuacje stresowe. Stres wyzwala adrenalinę, a jej działanie objawia się nie tylko przyspieszonym biciem serca, ale również wzrostem ciśnienia krwi. Innymi słowy, nie powinno nikogo dziwić podwyższone ciśnienie, kiedy organizm czuje jakieś zagrożenie. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy czynniki stresujące trwają długi czas, a ponadto dochodzą inne elementy wyzwalające nadciśnienie tętnicze i w efekcie ciśnienie pozostaje na stale podniesionym poziomie.

Co ciekawe, niektóre osoby przez długi czas mają mocno podwyższone ciśnienie, a mimo to czują się bardzo dobrze. Jednak w organizmie pojawiają się niepokojące i przede wszystkim nieodwracalne zmiany w układzie krążenia i dochodzi do uszkodzeń narządów wewnętrznych.

Ciśnienie prawidłowe a nadciśnienie tętnicze

Ciśnieniem jest po prostu nacisk wywierany przez krew na ścianki tętnic. Prawidłowa wartość nie może przekraczać 130/80 mmHg. Pierwsza liczba oznacza ciśnienie skurczowe, a druga rozkurczowe. Na ciśnienie ma wpływ siła skurczu serca i średnica naczyń krwionośnych, ale równie istotne będą predyspozycje genetyczne, zmiany hormonalne oraz styl życia. Można wręcz powiedzieć, że właśnie sposób odżywiania oraz codzienne nawyki są w tej kwestii kluczowe. Geny to jedno, ale od każdego człowieka zależy, na ile predyspozycje zaczną się uaktywniać.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że ciśnienie tętnicze powinny regularnie mierzyć osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób nerek, tarczycy oraz mające zaburzenia pracy przysadki mózgowej. Również kobiety w wieku menopauzalnym muszą zwrócić uwagę na swoje ciśnienie, ponieważ zachodzące w organizmie zmiany hormonalne mogą skutkować wzrostem wartości skurczowego ciśnienia krwi średnio o 5 mmHg. Generalnie ryzyko nadciśnienia tętniczego wzrasta z wiekiem i dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Natomiast w ostatnich latach rośnie ilość osób młodych z nadciśnieniem, co jest spowodowane zwłaszcza niezbyt higienicznym trybem życia. Alkohol, papierosy, stres, brak snu czy nadmiar w pożywieniu jedzenia typu fast food bardzo często skutkuje problemami z ciśnieniem. Uważać powinny także kobiety w ciąży.

Czy wystarczą zioła na nadciśnienie?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Zioła na pewno będą pomocne w stanach lekkiego nadciśnienia, a więc wartościach do 140/90 mmHg (o tym więcej tutaj: http://zawalserca.net/ziola-na-nadcisnienie/). Czasami wystarczy zmiana stylu życia, trochę umiarkowanego wysiłku fizycznego, zdrowe jedzenie oraz mieszanki ziołowe, aby poradzić sobie z problemem, zanim konieczne staną się leki na nadciśnienie.

To dlatego tak ważne jest, aby systematycznie kontrolować swoje ciśnienie i najlepiej mieć taki nawyk w domu. Aparaty do mierzenia ciśnienia nie są dużym wydatkiem, a umożliwią pomiary bez konieczności chodzenia do lekarza. Trzeba też mieć świadomość, że niektóre osoby cierpią na syndrom białego fartucha i zawsze skacze im ciśnienie przy pomiarach dokonywanych przez pielęgniarkę, natomiast w warunkach domowych te wartości są normalne.

Zioła na nadciśnienie, jak ruta, skrzyp, melisa czy kwiatostan głogu warto stosować w miarę regularnie, kiedy w rodzinie są problemy z nadciśnieniem albo przekroczy się czterdziesty rok życia. Warto sobie uświadomić, że leki na nadciśnienie powinny być ostatecznością i jeżeli można jakoś uniknąć ich przyjmowania, to na pewno należy zrobić wszystko, aby tak się stało.

Nadciśnienie tętnicze – informacje
5 (100%) 1 głosy

2 Komentarze

  1. Kolejna wizyta kontrolna u ginekologa i kolejna niespodzianka. Tym razem okazało się, że to jest nadciśnienie w ciąży. Jakoś nie mogę się z tym pogodzić, bo prowadząc naprawdę zdrowy tryb życia myślałam, że wszystkie ciążowe dolegliwości „towarzyszące” mnie ominą. Ale nie, są.

  2. Nadciśnienie w ciąży nie ma wiele wspólnego z Twoim trybem życia. Może być tak, że wszystko robisz idealnie, a i tak będziesz mieć nadciśnienie w ciąży. Pozytywne jest to, że możesz być praktycznie pewna, że jak skończy się ciąża, to i skończy się nadciśnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


19 − = 16