Powikłania związane z objawami kamicy żółciowej

Kamica żółciowa to bardzo trudne w leczeniu schorzenie, polegające na odkładaniu się w układzie żółciowym (należącym do układu pokarmowego) złogów cholesterolu, bilirubiny itd. Odkładanie to jest spowodowane zaburzeniami przepływu żółci i tym samym może doprowadzić do wielu bardzo poważnych schorzeń, a nawet do śpiączki wątrobowej i ogólnego zakażenia organizmu.

Istnieje wiele powikłań tej choroby. O ile przyczyny kamicy żółciowej zostały dość łatwo opisane i zdefiniowane, to związane z nimi powikłania mogą mieć różny, często nieobliczalny obrót. Oto najczęściej spotykane powikłania, które występują przy tej chorobie:

Powikłania przy kamicy żółciowej

  1. Zapalenie pęcherzyka żółciowego spowodowane kamicą żółciową. Powód tego powikłania jest bardzo prosty: odkładający się kamień doprowadza do uszkodzenia pęcherzyka żółciowego, a co za tym idzie, również do jego perforacji. W praktyce mamy więc do czynienia z poważnym schorzeniem, które może zakończyć się bardzo gwałtownym zakażeniem, śpiączką, a nawet śmiercią.
  1. Zapalenie dróg żółciowych, spowodowane przez odkładanie się żółci w układzie żółciowym. W praktyce takie zapalenie jest bardzo bolesne. Głównie z tego powodu, że pacjent cierpiąc na nie, bardzo często odczuwa charakterystyczne promieniowanie bólu na bardzo duże odległości.
  1. Żółtaczka mechaniczna – jest ona spowodowane odkładaniem się żółci w kanałach żółciowych, które z kolei są zatkane przez nawarstwiające się kamienie. W ten sposób żółć, która zbyt długo pozostaje w organizmie, może zacząć się w nim odkładać. Przykład? Białka oczu u osób chorych na żółtaczkę mają charakterystyczny, żółty odcień. Nieleczona żółtaczka może doprowadzić do silnego zakażenia organizmu, a nawet (w niektórych wypadkach) do śpiączki wątrobowej.
  1. Zapalenie trzustki. O ile objawy kamicy żółciowej raczej nie są związane z trzustką, o tyle powikłania, które zwykle pojawiają się po dłuższym czasie, mogą już jej dotknąć. Zapalenie trzustki jest schorzeniem, które powinno leczyć się w warunkach szpitalnych – objawia się ono zwiększeniem ilości enzymów trzustkowych w krwi pacjenta. Zazwyczaj szybki efekt w leczeniu tej choroby przynosi wykonanie specjalnego nacięcia w okolicach trzustki. Niemniej, jest to rzecz jasna zabieg inwazyjny, który na dodatek powinno się szybko wykonać. Zaleca się tu okres maksymalnie 72 godzin od wystąpienia pierwszych objawów.
  1. Krwawienie – leczenie kamicy żółciowej nie musi od razu poprawić kondycji samych kanałów żółciowych. W praktyce, może się okazać, że będą one nadal uszkodzone, a przez to będą doprowadzały do wystąpienia wewnętrznych krwotoków, dość trudnych do zatamowania.
  1. Uszkodzone pęcherzyki żółciowe, mogą również sprzyjać rozwojowi raka. Trzeba pod tym względem szczególnie uważać na cały proces leczenia i przestrzeganie odpowiedniej diety. Wtedy bowiem ryzyko zapadnięcia na choroby nowotworowe znacznie spada.

Podsumowując, kamica żółciowa może doprowadzić do wielu różnych powikłań. Nawet takich, które nie pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego z tą chorobą.

Artykuł napisany z pomocą http://kamicazolciowa.edu.pl/

Powikłania związane z objawami kamicy żółciowej
5 (100%) 1 głosy

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


52 − = 49