Czy trądzik różowaty można wyleczyć na zawsze?

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry. Jego objawy oraz możliwe powikłania, znacznie utrudniają życie pacjentom borykającym się z tą chorobą. Leczenie trądziku jest długim procesem, pacjenci często wątpią w siłę i moc terapii, tracą motywacje by regularnie stosować leki, bądź przeciwnie – przesadzają korzystając z porad wielu lekarzy na raz i stosując samodzielnie zmodyfikowane dawki leków, suplementów, kremów i maści. Leczenie  tej odmiany trądziku bywa uporczywe. Wiele leków i preparatów zlecanych przez lekarzy nie jest przyjemne w stosowaniu, głównie z uwagi na formulację, ale również działanie. Kremy i maści mogą wywoływać delikatne pieczenie, uczucie palenia skóry, czy swędzenie. Mimo tych nieprzyjemnych działań nie wolno samodzielnie odstawiać leków, ani modyfikować sposobu terapii. Grozi to rozwojem powikłań i pogorszeniem stanu chorego.

Czy całkowite wyleczenie trądziku różowatego jest możliwe?

Pacjenci często zadają sobie pytanie – czy całkowite wyleczenie trądziku różowego jest możliwe? Niestety odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od stanu chorego, tego czy zdążyły już wystąpić powikłania, jak bardzo jest on zmotywowany do współpracy oraz od uwarunkowań osobniczych i leczenia chorób towarzyszących (np. alkoholizmu, ponieważ spożywanie alkoholu zaostrza objawy choroby). Powodzenie leczenia zależy również od zastosowanej metody leczenia – w początkowych stadiach terapii dobre wyniki daje leczenie miejscowe (zewnętrzne). W stanach zaawansowanych bywa, że oby przywrócić skórze zdrowy wygląd należy zastosować inwazyjne metody – chirurgiczne bądź laseroterapię.

Osiągnięcie całkowitego wyleczenia trądziku różowatego jest bardzo trudne do osiągnięcia. Stosując się ściśle do zaleceń lekarza prowadzącego – zwykle dermatologa możliwe jest zahamowanie rozwoju choroby, zapobiegnięcie rozwojowi powikłań i znormalizowanie wyglądu skóry. Trądzik należy leczyć stosując preparaty dostępne zarówno bez recepty jak i wydawane z przepisu lekarza (w ciężkich przypadkach, bywa że wystarczają łagodne preparaty dostępne w aptece bez recepty). Obecnie na rynku nie ma leku, który na zawsze zwalczy chorobę, zapewniając pacjentowi komfort psychiczny i pewność, że objawy nie wrócą w przyszłości. Celem stosowania leków jest zmniejszenie nasilenia występujących u chorego objawów, zapobieganie wystąpieniu ciężkich, nieodwracalnych powikłań oraz nowych zmian na skórze.

Dodatkowa pielęgnacja skóry u chorych na rosacea

płyn na trądzik różowatySkóra osób chorujących na tą przypadłość jest niezwykle wrażliwa. Stąd o sukcesie terapii często decyduje również styl życia, codzienne nawyki i sposób w jaki skóra jest pielęgnowana. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów dedykowanych osobom z ekstremalnie wrażliwą skórą. Większość z nich z powodzeniem może być wykorzystywana u pacjentów chorujących na rosacea. Wybieraj produkty delikatne, łagodzące, wzbogacone składnikami regenerującymi. Skóry podrażnionej nie wolno oczyszczać agresywnymi produktami, omijaj popularne i dostępne w drogeriach produkty do mycia. Zawierają składniki drażniące, które mogą pogarszać stan skóry, a nawet pomimo stosowania leków, uniemożliwić zaleczenie choroby.

Pacjenci cierpiący na trądzik powinni wykazać się dużą cierpliwością i zaufaniem dla lekarzy prowadzących terapię. Stosowanie się do reguł zaplanowanego leczenia, zmiana stylu życia, modyfikacja diety, unikanie składników drażniących oraz redukcja dodatkowych czynników – np. emocjonalnych umożliwią osiągnięcie optymalnego efektu terapii.

Czy trądzik różowaty można wyleczyć na zawsze?
5 (100%) 1 głosy

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


38 − 28 =