Waginoza objawy

Nieprzyjemne swędzenie, obfite upławy, powracające, niemiłe w zapachu wydzieliny – to typowe objawy bakteryjnych zapaleń pochwy. Objawy chorób intymnych, także tych groźnych dla zdrowia i życia, są jednak często podobne, stąd warto bacznie je obserwować i dowiedzieć się, na jakie sygnały powinniśmy reagować. Zobaczmy zatem, jak wygląda charakterystyka częstego schorzenia, jakim jest bakteryjne zakażenie pochwy.

Czym są bakteryjne infekcje pochwy?

Naturalne środowisko pochwy stanowią różnego rodzaju bakterie. Przed atakiem tych, które są chorobotwórcze, waginę chroni kwas mlekowy, nadający florze bakteryjnej kwaśny odczyn. Jeśli z jakiegoś powodu go zabraknie, pojawia się infekcja pochwy. Zakażenia mogą mieć różne rodzaje. Ustalić, na jakie cierpimy, powinien ginekolog. Niektóre rozpoznamy po pieczeniu i obserwacji, o innych zaalarmuje ból podbrzusza. Zapalenia należą do najczęstszych schorzeń ginekologicznych.

Objawy bakteryjnego zakażenia pochwy

Pierwszym znakiem, który powinien nas zaniepokoić, jest zamiana koloru, ogólnego wyglądu i zapachu, jaki pozostawia wydzielina z pochwy. Zaalarmować powinno nas także, jeśli upławy są większe niż zazwyczaj oraz jeśli wydzielina jest zbyt żółta lub wodnista. Kolejnym znakiem wskazującym na wystąpienie zakażenia jest swędzenie pochwy. To nieprzyjemne uczucie zna niestety niemal każda kobieta – większość pań zapalenie spotkało przynajmniej raz. Swędzenie miejsc intymnych nie jest jednak tylko domeną kobiet – u mężczyzn wywołuje je zazwyczaj częsta dolegliwość, jaką jest ropa pod napletkiem.

Jeśli zakażenie przedostanie się do układu moczowego, może nastąpić także pieczenie cewki moczowej i wzmożona konieczność oddawania moczu. Gdy zapalenie jest już na zaawansowanym etapie, może powodować nawracające zapalenie pęcherza. Zarówno z powodu zapalenia pęcherza, jak i bakteryjnego zapalenia pochwy mogą nastąpić bóle podbrzusza. Objawy często nasilają się podczas miesiączek, kiedy pojawiająca się krew zwiększa ryzyko infekcji. Zapalenie może jednak doprowadzić do sytuacji, kiedy pojawi się niepokojące krwawienie między miesiączkami. Z takimi objawami koniecznie powinniśmy zgłosić się do ginekologa.

Innym, podobnym rodzajem bakteryjnej infekcji jest bakteryjna waginoza – tu dowiesz się więcej o objawach http://dobrywenerolog.pl/temat/waginoza/. Jeśli dotknie nas waginoza objawy będą podobne do tych związanych z bakteryjnym zakażeniem pochwy, gdyż rozpoznaje się ją także głownie po zmianie koloru wydzieliny. Może jej towarzyszyć również lekki ból lub swąd. Waginoza to w skrócie nadmierna obecność patologicznych bakterii w pochwie. Dowiedziono, że waginoza bakteryjna zwiększa ryzyko nabawiania się zapalenia, bakteryjne zakażenie pochwy objawy ma jednak bardziej doraźne. Oba schorzenia są jednak poważne i nie powinno się ignorować nawet najmniejszych znaków, które mogą świadczyć o ich obecności. Jeśli dotknęły nas i zapalenie, i waginoza bakteryjna objawy będą jednak intensywniejsze.

Kiedy pojawiają się objawy i jak szybko się rozwijają?

U niektórych kobiet objawy zapalenia bakteryjnego pochwy są niemal niewidoczne. Wewnętrzna infekcja może ukrywać się długo, tym jednak jest groźniejsza, gdyż może doprowadzić do poważnych zmian wewnątrz waginy oraz spowodować poważne choroby, w tym zamiany nowotworowe. Stąd ciężko określić, kiedy pojawiają się pierwsze oznaki, że mamy zapalenie bakteryjne pochwy. Nieleczone bakterie mogą rozwijać się przez kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. Dlatego tak ważne jest, by regularnie wykonywać testy na obecność infekcji oraz nie zaniedbywać wizyt u ginekologa, a także na co dzień obserwować nasze ciało i zmiany, jakie w nim zachodzą.

 

Waginoza objawy
5 (100%) 13 głosy

5 Komentarze

  1. Te wszystkie grzyby wirusy i bakterie mam wrażenie że sa coraz groźniejsze i trudniejsze do wyleczenia… dobrze że teraz mozna np. z tego drwenerolog zamówić testy na kiłę czy rzeżączkę bo kiedyś trzeba było połknąc wstyd i stać w kolejce do lekarza i opowiadać o sobie a tak to parę dni i jest wynik

  2. Nie można dlatego bagatelizować żadnych niepokojących objawów. Teraz w szkole nic nie uczą o takich rzeczach ale mnie to mama zawsze uczyła podstawowoych zasad higieny itd..
    Jakoś mam wrażenie że kiedyś było tego wszystkiego mniej

  3. Ja kiedyś miałam tak okropną infekcję, że od tamtej pory jak tylko się coś dzieje to od razu do gina pędzę….. Nie ma co zwlekac bo leczenie trwa ładnych kilka tygodni ;/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


1 + 8 =