Co warto wiedzieć o zespole Downa?

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Zespół Downa to schorzenie, o którym słyszy się coraz częściej. Na czym ono polega, czy można mu skutecznie zapobiegać i jak wygląda obecnie leczenie tej choroby? W przypadku takiego schorzenia, jak zespół Downa przyczyny nie zostały jeszcze naukowo poznane. Coraz częściej mówi się o negatywnym wpływie zanieczyszczeń, ale również o tym, iż matki coraz później decydują się na dzieci. Zły wpływ tego typu czynników na komórki jajowe może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby genetycznej u płodu. Jednocześnie warto pamiętać, że choć tego typu mutacja częściej dotyczy komórki jajowej, to również plemniki mogą nieść ze sobą nieprawidłową informację genetyczną.

Objawy zespołu Downa

W przypadku takiej choroby genetycznej, jak zespół Downa objawy obejmują nie tylko wygląd zewnętrzny i lekkie lub cięższe opóźnienie umysłowe. Przy schorzeniu tego typu pojawiają się bardzo często również wady serca oraz zwiększona możliwość wystąpienia białaczki. Najbardziej charakterystyczne dla zespołu Downa są między innymi skośne oczy, niewielki nos i uszy oraz krótkie dłonie.

Leczenie zespołu Downa

Czy w przypadku takiego schorzenia, jak zespół Downa leczenie jest możliwe? Warto pamiętać, że obecne schorzenia genetyczne nadal nie są uleczalne. Wszelkiego typu doniesienia o wyleczeniu zespołu Downa są nieprawdziwe. Trzeba pamiętać, że wyżej wymienione objawy nie zawsze wskazują na zespół Downa. Dlatego diagnozowanie tego schorzenia najlepiej pozostawić specjalistom. Leczenie przyczynowe zespołu Downa nie jest możliwe – jakie opcje pozostają?

Obecnie możliwe jest wykrycie tej choroby genetycznej już w fazie prenatalnej. Warto jednak pamiętać, że badanie określa jedynie czy możliwości wystąpienia zespołu Downa są duże – raczej nie da się określić z całą pewnością, że dziecko urodzi się zdrowe lub chore. Ostateczne badanie, które wykonuje się, gdy szansa na urodzenie chorego dziecka jest bardzo duża, niesie ze sobą ryzyko. Wymaga ono bowiem wykonania punkcji – jest to teoretycznie bezpieczne dla dziecka, ponieważ pobrane zostają jedynie wody płodowe. Nie ma możliwości uszkodzenia w ten sposób płodu, ponieważ instynktownie odsuwa się on od miejsca nakłucia. Należy jednak pamiętać, że już sama interwencja tego typu niesie ze sobą ryzyko poronienia, dlatego wiele kobiet rezygnuje z możliwości wykonania takiego badania.

Więcej informacji na temat leczenia zespołu downa na stronie http://poznajzespoldowna.net.pl/leczenie-zespolu-downa/

Leczenie dzieci z zespołem Downa

Leczenie dzieci z zespołem Downa polega zwykle na rehabilitacji i leczeniu innych zmian, które pojawiły się razem z tym schorzeniem. Rehabilitacja daje obecnie coraz lepsze efekty, jednak należy pamiętać, by zacząć przeprowadzać ją jak najwcześniej. Oprócz samej rehabilitacji, konieczne może być przyjmowanie leków. To niezbędne szczególnie w przypadku, gdy dziecko cierpi dodatkowo na osłabienie mięśni. Rehabilitacja może być początkowo nieprzyjemnym procesem, jednak jest niezbędna, by dziecko w późniejszym okresie mogło być samodzielne. Tego typu leczenie wykorzystuje się także w trudniejszych przypadkach zespołu Downa, by poprawić ogólny rozwój oraz działanie mięśni oddechowych.

Życie osób z zespołem Downa trwa około pięćdziesięciu lat. Obecnie dzięki lepszemu poznaniu tego schorzenia można zapewnić im o wiele lepszy komfort życia oraz szansę na choćby częściową samodzielność. Jeśli osoba z zespołem Downa nie jest ubezwłasnowolniona, może ona zawrzeć związek małżeński. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku szansa wystąpienia choroby u dzieci jest bardzo wysoka.

Co warto wiedzieć o zespole Downa?
5 (100%) 1 głosy

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


93 − 86 =