Wazektomia – procedura

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Wazektomia jest wskazana dla każdego w pełni poinformowanego mężczyzny, który nie chce posiadać dzieci (ani żadnych dodatkowych dzieci) i który pragnie taniej ambulatoryjnej metody dobrowolnej stałej sterylizacji chirurgicznej.

Chociaż jest mniej popularna niż inne formy sterylizacji, takie jak podwiązanie jajowodów partnerki seksualnej mężczyzny, procedura ta oferuje zalety niższego kosztu, niższego poziomu inwazyjności (tj. nie wymaga znieczulenia ogólnego ani hospitalizacji) i szybszego powrotu do zdrowia. Również w przyszłości kontrole płodności są możliwe w dowolnym czasie z analizy nasienia, w przeciwieństwie do kobiet, które przeszły podwiązanie jajowodów.

Więcej o wazektomii przeczytasz na stronie przychodni: http://lifemedica.pl/zabiegi/wazektomia/

Co to jest wazektomia?

Dwie obecnie dostępne męskie metody antykoncepcji to używanie prezerwatyw i wazektomia. Wazektomia jest główną męską metodą antykoncepcji między innymi w USA, Nowej Zelandii, Australii, Wielkiej Brytanii. W ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosła liczba amerykańskich par wybierających wazektomię, jako metodę antykoncepcji. Prawie 7% wszystkich par małżeńskich wybiera wazektomię, jako formę kontroli urodzeń, co czyni ją trzecią najbardziej popularną formą antykoncepcji po kobiecej sterylizacji i doustnej antykoncepcji. Jednak wazektomia jest szybsza, bezpieczniejsza i mniej ekspansywna niż podwiązanie jajowodów. W 1995 r. wykonano około 493 882 wazektomii w USA. 29% wszystkich procedur to wazektomia „bez skalpela”.

Przygotowanie do wazektomii

Najważniejszym wymogiem dla wazektomii jest uprzednia konsultacja ze specjalistą. Jest to jedyny sposób na wstępną decyzję, czy interwencja jest dla danego mężczyzny właściwą metodą antykoncepcji.

Wazektomia jest uważana za nieskomplikowaną. Nie ma większych przygotowań przed rzeczywistą operacją. Pacjent może jeść i pić normalnie przed operacją, (jeśli, jak w większości przypadków, operacja nie jest pod znieczuleniem ogólnym). Alkoholu należy unikać dzień przed operacją. Leki rozrzedzające krew (takie jak aspiryna) nie powinny być przyjmowane po konsultacji z lekarzem około 5 dni przed operacją.

Procedury wazektomii

Procedura bez użycia skalpela przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym za pomocą dwóch wyspecjalizowanych instrumentów: preparat zewnątrzustrojowy opaska mocująca nasadki i zacisk do cięcia. Główna różnica między tym rodzajem zabiegu i konwencjonalną techniką polega na dostaniu się do nasieniowodu.

W tradycyjnej wazektomii chirurg wykonuje jedno lub dwa nacięcia w celu uzyskania dostępu do nasieniowodu; w metodzie bez skalpela wymagane jest małe przebicie. Otwór do nakłuwania delikatnie naciąga się, aby wyciągnąć nasieniowody. Następnie nasieniowody są cięte, a oba końce kauteryzowane i zamykane tytanowymi klipsami lub wiązane. Ta metoda powoduje mniej komplikacji i rzadko wymaga szwów do zamknięcia miejsca operacji. Czas regeneracji jest zwykle szybszy i mniej bolesny, ponieważ sama procedura jest mniej traumatyczna.

Badania wykazały, że wazektomia bez skalpela powoduje mniejszą częstość występowania infekcji i krwiaka z powodu niewielkiej rany kłutej, bez zamykania szwów, minimalnego rozwarstwienia i urazu tkankowego.

 Efekty uboczne wazektomii

Jak każda operacja chirurgiczna, zarówno konwencjonalna, jak i bez użycia skalpela wazektomia ma pewne ryzyko. Częstość większości z tych powikłań ściśle koreluje z doświadczeniem chirurgicznym. Powikłania wazektomii są rzadkie i mogą być podzielone na 2 kategorie:

  • Ogólne powikłania chirurgiczne
  • Krwawienie / mosznowy krwiak – najczęstsze wczesne powikłania wazektomii i występuje w około 1% przypadków. Duży krwiak potencjalnie wymaga drenażu chirurgicznego i hospitalizacji.
  • Powierzchowna lub głęboka infekcja mosznowa – rzadko i zwykle związana z obecnym krwiakiem.
Wazektomia – procedura
5 (100%) 5 głosy

1 Komentarz

  1. Fajna alternatywa dla mezczyzn. Nie tylko kobiety musza nosic ciezar trwalej antykoncepcji. Ciekawe ile mezczyzn faktycznie decyduje si ena taki krok. Mysle ze w naszym kraju i tak za malo sie wie o takich zabiegach. Na przyklad spotkalam sie z takimi bzdurami jak to, ze wazektomia jest nielegalna albo zagraza zyciu xD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


− 1 = 2