Zapalenie cewki moczowej
Zapalenie cewki moczowej najczęściej dotyczy kobiet w wieku rozrodczym. Może ono jednak pojawić się również u pozostałych kobiet, dzieci, a także mężczyzn. Choroba ta jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, jednak brak odpowiedniej kuracji może doprowadzić do powstania wielu powikłań.
Jak rozpoznać zapalenie cewki moczowej
Objawy zapalenia cewki moczowej są bardzo charakterystyczne. Ta dokuczliwa choroba powoduje ból i kłucie w podbrzuszu, a także silne pieczenie podczas oddawania moczu. Charakterystyczna jest również potrzeba bardzo częstego oddawania moczu. Podczas choroby w moczu obecna jest też duża ilość bakterii i leukocytów. Czasem pojawia się też białkomocz. Gdy mikcji towarzyszy krwawienie z dróg moczowych, zapalenie cewki moczowej mogło rozprzestrzenić się już na nerki oraz pęcherz.
Przy zapaleniu cewki moczowej u mężczyzn może pojawić się także wyciek ropnej wydzieliny z cewki. Czasem jest jej tak dużo, że napletek przykleja się do bielizny lub do członka. Widoczne jest również zaczerwienienie żołędzi.
Przyczyny zapalenia cewki moczowej
Przyczyny zapalenia cewki moczowej najczęściej doszukuje się w zakażeniu bakterią Chlamydia trachomatis. Bakteria ta jest przenoszona drogą płciową, stąd też choroba dotyczy zwłaszcza kobiet w wieku rozrodczym. Panie są bardziej narażone na wystąpienie objawów choroby, gdyż ich cewka moczowa jest krótsza niż u mężczyzn. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy bakteria ta jest przyczyną choroby, leczeniu powinni być poddani zarówno partnerka, jak i partner, nawet jeśli objawy występują tylko u kobiety.
Chorobę może wywołać także uszkodzenie mechaniczne, podrażnienie cewki moczowej kosmetykami czy zakażenie wirusem opryszczki. Na zapalenie cewki moczowej często zapadają też chorzy na cukrzycę.
Jak wyleczyć zapalenie cewki moczowej
Od pewnego czasu leki na zapalenie cewki moczowej są dostępne bez recepty. Są to farmaceutyki zawierające furaginę oraz urotropinę, które pomagają wypłukać bakterie z dróg moczowych. Jeśli leki te nie pomogą, konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie antybiotyki. Gdy nawet kuracja antybiotykowa nie zadziała lub gdy zapalenie cewki moczowej będzie często nawracać, konieczne może być wykonanie posiewu moczu w celu znalezienia bakterii odpowiedzialnych za rozwój choroby u danego pacjenta. Po wskazaniu tychże bakterii, leczenie zapalenia cewki moczowej przyjmuje postać kuracji antybiotykowej celowanej.
Powikłania zapalenia cewki moczowej
Nieleczona choroba może doprowadzić do zapalenia kolejnych części układu moczowego. U panów może pojawić się też zapalenie jąder i najądrzy. Najpoważniejszą konsekwencją zbagatelizowania choroby jest wystąpienie zespołu nerczycowego oraz trwałe uszkodzenie nerek.