Leczenie nietrzymania moczu

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która często jest leczona dopiero przy zaawansowanych dolegliwościach. Tymczasem do lekarza należy udać się już w przypadku, gdy choroba daje objawy w postaci kropli uryny wydostających się poza cewkę moczową. Objawy choroby występują najczęściej w czasie napinania mięśni – podczas kichania lub ciężkiego wysiłku fizycznego, dlatego to schorzenie nazywane jest wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Leczenie nietrzymania moczu zależy od przyczyny wystąpienia choroby. Bardzo często schorzenie pojawia się po ciężkim i długim porodzie. W takim przypadku lekarz zazwyczaj zaleca leczenie polegające na gimnastyce. Najczęściej polecane są ćwiczenia mięśni Kegla – do tego celu używane są kulki gejszy lub specjalne ciężarki. Ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu jednak wcześniej warto skorzystać z pomocy specjalisty, ponieważ istotne jest wykonywanie ich w określony sposób.

Sposoby leczenia nietrzymania moczu

Jak się leczy nietrzymanie moczu oprócz ćwiczeń mięśni Kegla? Wskazane w takim przypadku mogą być również ćwiczenia mięśni dna miednicy. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia często przynoszą odpowiedni efekt, jednak należy wykazać się cierpliwością – ich wykonywanie może być wskazane nawet przez okres kilku miesięcy. Ćwiczenia mogą obejmować nie tylko określone partie mięśni. Wskazane może być na przykład ćwiczenie pęcherza. Polega ono na regularnym oddawaniu uryny, na przykład co sześćdziesiąt minut. Potem stopniowo wydłuża się ten czas, o ile objawy choroby nie będą występować.

W niektórych przypadkach wyżej podane ćwiczenia wzmacnia się poprzez biofeedback, czyli biologiczne sprężenie zwrotne. W przypadku nietrzymania moczu konieczne jest posiadanie specjalnej aparatury, dlatego ćwiczenia muszą być wykonywane pod kontrolą lekarza. Napięcie mięśni można poprawić także poprzez użycie tak zwanej elektrostymulacji. O wyborze metody terapii zawsze powinien decydować lekarz.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Jak leczyć nietrzymanie moczu, gdy same ćwiczenia nie dają pożądanego rezultatu? Warto pamiętać, że ćwiczenia nie zawsze są wskazane. Istnieją przypadki, które już na samym początku wymagają leczenia operacyjnego. W takich sytuacjach ćwiczenia mogą nawet pogorszyć sytuację, dlatego tak istotne jest, by udać się do lekarza w przypadku zauważenia pierwszych objawów nietrzymania moczu. Oprócz standardowego leczenia operacyjnego, które polega między innymi na zmianie położenia pęcherza moczowego, możliwe jest wykorzystanie także metod nieco mniej inwazyjnych – wszystko zależy od przyczyny nietrzymania moczu.

Zagłosuj

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


64 + = 69