Przyczyny nietrzymania moczu

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Nietrzymanie moczu to przykra dolegliwość, przez wiele osób dodatkowo uznawana za wstydliwą. Tymczasem wczesne rozpoznanie i leczenie tej choroby pozwala na znaczną poprawę jakości życia, a w wielu przypadkach gwarantuje całkowite wyleczenie.

Występowanie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu występuje częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami, między innymi budową anatomiczną. Częsta przyczyna nietrzymania moczu u kobiet to między innymi ciężki poród oraz okres menopauzy. W pierwszym przypadku nietrzymanie moczu wynika ze zwiotczenia mięśni, w drugim – zmiany wywołane przez wahania hormonalne. Przyczyną może być również ciężka praca fizyczna lub wyjątkowo wymagające ćwiczenia wykonywane przez wiele lat. Objawem zwiotczenia mięśni jest tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu – uryna wydostaje się na zewnątrz cewki moczowej podczas kichania lub podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Leczenie nietrzymania moczu

Leczenie polega przede wszystkim na próbie ponownego wzmocnienia napięcia mięśni, między innymi poprzez stosowanie ćwiczeń mięśni Kegla. Efekty nie będą jednak widoczne od razu  – konieczne jest wykonywanie ich przynajmniej przez kilka miesięcy. Kluczowe jest także wykonywanie ich w sposób prawidłowy – warto w tej sprawie skorzystać z porady specjalisty. Jeśli ćwiczenia okażą się niewystarczające, konieczne jest leczenie operacyjne. U mężczyzn nietrzymanie moczu bywa spowodowane operacją prostaty i takie uszkodzenie również najczęściej jest leczone operacyjnie.

Przyczyny nietrzymania moczu

Powody nietrzymania moczu to również infekcje pęcherza i samej cewki moczowej. W takich przypadkach konieczne jest szybkie podjęcie leczenia, ponieważ niewielkie objawy występują tylko początkowo – potem stają się coraz bardziej dokuczliwe. Czekanie z wizytą u lekarza do ostatniej chwili zazwyczaj wydłuża czas terapii. Nietrzymanie moczu mogą wywołać również schorzenia, które nie są bezpośrednio związane z układem moczowym. Przykładem są schorzenia układu nerwowego, takie jak choroba Parkinsona lub uraz mózgu. Przyczyny nietrzymania moczu mogą być również genetyczne – w wyniku wystąpienia wady budowy narządów wewnętrznych. W takich przypadkach zazwyczaj stosuje się leczenie operacyjne.

Nietrzymanie moczu może być także spowodowane zatruciem substancjami toksycznymi lub wynikać z działania niepożądanego niektórych leków używanych w celu złagodzenia bólu. Dlatego też nie należy stosować tego typu środków samodzielnie przez dłuższy czas. W sytuacji, gdy preparat został przepisany przez lekarza, należy zapytać o możliwość zamiany leku na inny, który nie ma tego typu skutków ubocznych.

Przyczyny nietrzymania moczu
5 (100%) 1 głosy

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


+ 30 = 38