Skąd się bierze konflikt serologiczny

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Gdy dwoje ludzi stara się o potomstwo, przy czym jedno z nich ma grupę krwi Rh dodatnią, a drugie (matka) Rh ujemną, wówczas może dojść do nieprawidłowości. Na czym polega konflikt serologiczny? W jakich sytuacjach ma miejsce? Co może wywołać?

Konflikt grupy krwi (konflikt serologiczny, często nazywany zamiennie jako choroba hemolityczna płodu) – choć dochodzi do niego coraz rzadziej – dotyczy najczęściej przypadków kobiet mających krew o oznaczeniu Rh-, którą spotyka się tylko u kilkunastu procent całej populacji. Dodatkowym warunkiem jest partner, także posiadający krew z czynnikiem Rh, o oznaczeniu Rh+, którą przekaże ich wspólnemu dziecku biologicznemu. Antygen D (czyli czynnik Rh) jest głównym powodem zaburzenia, o którym mówimy.

Połączenie się krwi ciężarnej i płodu sprawia, że organizm matki odbiera obecność czynnika Rh jak kontakt z alergenem i uczula się na niego. Układ odpornościowy formuje wówczas antyciała, by te zniszczyły wroga, znajdującego się na powierzchni ciałek krwi. Trzeba jednocześnie podkreślić, że znaczna większość kobiet (ponad 80%) wykazuje krew Rh+, która nie powoduje ryzyka, dlatego też konflikt krwi nie zdarza się często, a ponadto dość łatwo mu zapobiec, o czym wspomnimy później.

Skutki konfliktu serologicznego

Najpierw warto uściślić, że prawie nigdy konflikt serologiczny nie wywołuje niebezpieczeństwa w stosunku do pierwszego dziecka. Jeśli w czasie ciąży nie wydarzy się nic nieoczekiwanego (jak poronienie, stwierdzenie ciąży pozamacicznej, zabiegi, operacje, odklejanie łożyska, badania inwazyjne, przetaczanie krwi, krwotoki wewnętrzne itp.) – to pierwsze dostanie się krwi dziecka do krwiobiegu matki (w ilości przewyższającej 0,2 mililitry) następuje przy porodzie. Przeciwciała, które wtedy się wykształcają, nie mają możliwości wywołania uszczerbków na zdrowiu dziecka, jednak nie znikają z organizmu kobiety. Kolejna ciąża to moment, w którym się uaktywniają i przechodzą do działania. Przedostanie się przeciwciał do krwi płodu jest przyczyną pojawienia się choroby hemolitycznej dziecka. Co może ona spowodować? Zwykle specjaliści mówią o:

  1. Silnej anemii (blada skóra, zwiększona wątroba i śledziona, niedotlenienie, duszność);
  2. Uogólnionym obrzęku (obrzęk tkanek, skóry, obecność w jamie brzusznej płynu przesiękowego, niekiedy zgon lub poronienie);
  3. Żółtaczce hemolitycznej, dość ciężkiej, jeśli chodzi o objawy (żółty odcień skóry w wyniku podwyższonego poziomu bilirubiny we krwi, padaczka, drgawki, zbyt duże napięcie mięśniowe, powiększona śledziona i wątroba).

Więcej o skutkach konfliktu grupy krwi przeczytasz na portalu serologiczny.net.pl.

Profilaktyka konfliktu serologicznego

Aby konflikt grup krwi w ogóle nie miał miejsca, przyszłej matce w pierwszych momentach ciąży wykonuje się analizę krwi pod kątem grupy i czynnika Rh (o ile wcześniej nie miała robionego tego typu badania). Jeśli kobieta nie posiada antygenu, wówczas ważne jest sprawdzanie przeciwciał. W wielu przypadkach już w okolicach 27-28 tygodnia ciąży lekarze decydują się na pierwsze podanie zastrzyku domięśniowego, którego głównym składnikiem jest immunoglobulina anty-D.

Immunoglobulina ogranicza produkcję przeciwciał zarówno w czasie ciąży, jak i podczas porodu. W ciągu trzech pierwszych dni po przyjściu dziecka na świat, matce podawana jest druga porcja tego środka (jest to także formą ochrony następnej ciąży). Jak podkreśla wielu specjalistów, immunoglobulina ma bardzo wysoką skuteczność – w niemal każdym przypadku zapobiega konfliktowi, nie dopuszczając do tego, by organizm matki źle zareagował na krew jej dziecka. Na wszelki wypadek przeprowadza się także kontrole USG, by w razie wystąpienia nieprawidłowości odpowiednio zadziałać.

Skąd się bierze konflikt serologiczny
4.7 (93.33%) 6 głosy

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


48 − 43 =