Częstomocz – co to jest?
Częstomocz to stan chorobowy, w którym pacjent odczuwa pilną potrzebę opróżnienia pęcherza częściej niż 7 razy w ciągu dnia, bądź 2 razy w ciągu nocy. Zazwyczaj częstomocz dzienny występuje w odosobnieniu od częstomoczu nocnego. Zwykle oddawany jest mocz w niewielkich ilościach – czasem może to nawet być po prostu kilka kropel. Zdarza się, że czynności tej towarzyszy ból. Co charakterystyczne dla tego schorzenia – oddawanie moczu nie powoduje poczucia pustości pęcherza, ale nadal pozostawia wrażenie, że pęcherz jest wypełniony moczem.
Przyczyny częstego oddawania moczu
Przyczyn częstomoczu jest dość dużo, dlatego istotne jest, aby za każdym razem przeprowadzona była wnikliwa analiza stanu pacjenta, zawierająca nie tylko wywiad, ale również odpowiednie badania. Najczęstszą przyczyną częstego oddawania moczu w przypadku kobiet czy dzieci jest choroba pęcherza moczowego, zwykle spowodowana drobnoustrojami. Czasami może przebiegać razem z infekcjami pochwy. U kobiet ciężarnych również częstomocz może występować, zwłaszcza wraz z wiekiem ciąży – nie jest to jednak choroba, a efekt powiększania się macicy, która naciska na pęcherz.
U mężczyzn częstomocz z kolei może oznaczać problemy z prostatą – od łagodnego przerostu, aż po stany rakowe. Choć rak prostaty czy pęcherza moczowego jest rzadką przyczyną częstomoczu, to nie należy go ignorować.
Częste oddawanie moczu może być również spowodowane cukrzycą, która nie została jeszcze zdiagnozowana. W ten sposób organizm pozbywa się nadmiaru glukozy – dlatego istotne jest wykonanie nie tylko badania moczu, ale i krwi. Rzadziej choroba ta występuje przy schorzeniach samych nerek czy urazach neurologicznych.
Leczenie częstego oddawania moczu
Częstomocz jest chorobą, która wymaga leczenia według przyczyny – dlatego podstawą jest wykonanie odpowiedniej diagnostyki i stwierdzenie, co wywołuje ten stan chorobowy. Samodzielnie można ograniczać wypijanie płynów, dawkować je oraz ćwiczyć zarówno mięśnie miednicy, jak również panowanie nad pęcherzem. Gdy tylko zniknie przyczyna częstomoczu – zwykle znika również uciążliwa dolegliwość.