Częstomocz u dzieci

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Częstomocz u dziecka może być wywołany przez te same choroby, co u osób dorosłych, może być też jednak spowodowany innymi przyczynami. Czy częstomocz dziecka zawsze jest powodem do niepokoju?

Częstomocz u dzieci może być, podobnie jak u osób dorosłych, spowodowany ukrytą chorobą nerek. Tak w jednej z początkowych faz objawia się między innymi przewlekła niewydolność nerek, która jest chorobą bardzo niebezpieczną. U dzieci takie objawy tego schorzenia, jak wymioty czy gorączka, mogą ujawniać się szybciej niż u osób dorosłych. W przypadku zauważenia wymienionych dolegliwości należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Przyczyny częstomoczu u dzieci

Częstomocz u dziecka może być wywołany także infekcją dróg lub narządów układu moczowego. To zazwyczaj najczęstszy powód częstszego oddawania moczu. W przypadku infekcji, mogą pojawić się również inne objawy, takie jak świąd miejsc intymnych czy podwyższona temperatura. W takim przypadku warto skontaktować się z lekarzem – brak właściwego leczenia spowoduje nasilenie się dolegliwości. Pediatra może zlecić wykonanie posiewu, dzięki któremu można precyzyjnie dobrać lek.

Także standardowe infekcje, takie jak przeziębienie czy grypa, mogą spowodować częstomocz. W takim przypadku nie jest to jednak objaw, który jest niepokojący – przeciwnie. W czasie choroby należy podawać dziecku sporo płynów, by umożliwić wypłukiwanie drobnoustrojów z organizmu, a tym samym przyśpieszać proces zdrowienia.

Częstomocz u dzieci

Bywa, że częstomocz u dziecka nie jest związany z chorobą somatyczną. W wielu przypadkach częste wizyty w toalecie są objawem stresu. W takiej sytuacji dobrze jest delikatnie spytać dziecko o przeżywane kłopoty i zaoferować pomoc. Problem tego typu może ustąpić również sam po pewnym czasie. W przypadku częstomoczu dziennego, bo to głównie ten objaw pojawia się w sytuacji, gdy problemem jest stres, nie należy jednak rezygnować z podstawowych badań moczu, ponieważ jak wspomniano wyżej, ten objaw może towarzyszyć wielu chorobom.

W przypadku występowania częstomoczu u dziecka, konieczne może być wykonanie badania USG układu moczowego, zaczynając od pęcherza moczowego, a kończąc na nerkach. Takie badanie jest niezbędne w przypadku, gdy oprócz samego częstomoczu pojawiają się także inne objawy, wskazujące na poważne choroby. Niezbędne bywa również wykonanie poszerzonej analizy moczu zebranego po nocnym odpoczynku. Niepokojącym objawem, który należy zgłosić lekarzowi jest między innymi oddawanie dużych ilości moczu przez dziecko. Może to świadczyć o tak zwanym wielomoczu, który zazwyczaj jest objawem niewydolności nerek.

Częstomocz u dzieci
5 (100%) 5 głosy

3 Komentarze

  1. Najgorsze jest to, że jak dziecko ma częstomocz to nie chce o tym rozmawiać i się tego wstydzi. Moja Pysia twierdziła, że to jej wina, bo na pewno coś zrobiła źle. A potem nie dawało rady jej wytłumaczyć, nawet u lekarza, że to choroba i trzeba leczyć bo tylko tak da się jej pozbyć. Bez tego nie było żadnych szans na kontakt, wiedziała swoje i tyle. Straszne, ale na szczęście powoli z tego wychodzimy.

  2. Częstomocz u dziecka to coś absolutnie oczywistego. Małe dzieci mają tak normalnie, że często oddają mocz, bo to jest całkowicie codzienna czynność, bo dopiero poznają swój organizm – piją na umór, to i sikają znacznie więcej niż dorosły człowiek.

  3. Manka, moczenie nocne jest powszechnym i złożonym problemem zdrowotnym także na podłożu psychologicznym. Tak jak zostało wspomniane w artykule – konsultacja z lekarzem jest bardzo ważna – nieleczenie moczącego się dziecka może powodować kumulowanie się problemów psychologicznych, które w konsekwencji pogłębiają chorobę. Informacje o tym jak przygotować się do wizyty u lekarza można znaleźć na stronie http://www.suchyporanek.pl. Pozdrawiam
    Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


3 + 2 =