Objawy częstomoczu

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Częstomocz wydaje się bardzo prosty do rozpoznania. To po prostu częstsze oddawanie moczu. Jak jednak sprawdzić, czy częstotliwość wydalania uryny jest prawidłowa? Jak objawia się częstomocz, a jak inne dolegliwości związane z oddawaniem moczu?

Objawy częstomoczu to przede wszystkim częstsze wizyty w toalecie. Są one niepokojące zwłaszcza wtedy, gdy osoby cierpiące na tę dolegliwość nie piją więcej wody niż zwykle. Jednak przy częstomoczu bardzo często zauważa się również zwiększone zapotrzebowanie na płyny. Jeśli częstomocz występuje krótko, może świadczyć to tylko o drobnej infekcji układu moczowego lub o spożyciu jakiegoś moczopędnego preparatu.

Do moczopędnych środków spożywczych zalicza się niektóre zioła, takie jak skrzyp. Moczopędne bywają również rośliny jadalne, takie jak rzeżucha. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że napoje silnie słodzone oraz te zawierające sporo kofeiny, również są moczopędne. Spożywając tego typu środki można mieć pewność, że wywoła się częstomocz, jednak nie będzie on objawem choroby.

Jakie są objawy częstomoczu

W przypadku częstomoczu, powody do niepokoju zaczynają się wtedy, gdy konieczne jest odwiedzanie toalety przynajmniej dwa razy w ciągu nocy, bez wyraźnej przyczyny i taki stan trwa przez dłuższy czas.

Jak rozpoznać częstomocz? Oprócz konieczności wstawania w nocy warto spróbować zmierzyć, ile moczu oddaje się w ciągu dwudziestu czterech godzin. To dość istotne. Jeśli uryny jest naprawdę dużo i przekracza ona trzy litry, wtedy nie mówi się już o częstomoczu, ale o poliurii, która jest zazwyczaj objawem poważniejszych chorób.

Częstomocz można czasem odróżnić od standardowego, choć częstego oddawania moczu. W przypadku częstomoczu pojawić się mogą ból i pieczenie, a ponadto po wizycie w toalecie nadal ma się wrażenie pełnego pęcherza moczowego. Najczęściej dzieje się tak w przypadku częstomoczu wywołanego infekcją dróg moczowych. O częstomoczu mówi się nie tylko wtedy, gdy trzeba wstawać w nocy, aby opróżnić pęcherz, ale także, gdy wizyty w toalecie w ciągu dnia są niezwykle częste. Za niepokojące uznaje się, gdy opróżnianie pęcherza musi odbywać się siedem lub więcej razy przed nocnym odpoczynkiem.

Warto zawsze mieć na uwadze, że częstomocz nie jest chorobą samą w sobie, ale jedynie objawem schorzenia. Jeśli nie można uchwycić powodu częstomoczu samodzielnie, konieczne jest zasięgniecie opinii lekarza. Przewlekłe infekcje układu moczowego, które bardzo często objawiają się jako częstomocz, mogą być powodem poważnych chorób nerek. Dlatego też w przypadku niepokojących objawów konieczne jest przeprowadzenie wszystkich potrzebnych badań i zastosowanie przepisanego leku.

Objawy częstomoczu
5 (100%) 9 głosy

2 Komentarze

  1. Ja wstaję w nocy dwa razy do łazienki. Pierwszy raz koło północy, a drugi nad ranem. I czy to oznacza, że mam częstomocz? Nie rozśmieszajcie mnie, mam 30 lat, a mam tak od kiedy pamiętam to chyba bym musiał mieć częstomocz od urodzenia 😀 Czego ci lekarze nie wymyślą, żeby ich często odwiedzać i mamonę napychać do kieszeni żeby lepszą furę mogli sobie w garażu zaparkować…

  2. Dajcie mi człowieka, który kiedykolwiek sobie mierzył ile moczu w ciągu doby oddaje czy tam wydala. Ja rozumiem, że objawy częstomoczu można samemu rozpoznać, ale od diagnozowania są lekarze, a nie sitko do mierzenia tego ile moczu się oddało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


48 − 40 =