Przyczyny częstomoczu

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Częstomocz to nie osobna choroba, ale objaw różnego rodzaju schorzeń, które niekoniecznie muszą być bezpośrednio związane z nerkami. Jak sama nazwa wskazuje, częstomocz to częste oddawanie moczu. Jakie są przyczyny częstomoczu i co zrobić w przypadku jego występowania?

Częstomocz może występować u osób w różnym wieku. Jako częstą przyczynę występowania tej dolegliwości u kobiet i dzieci podaje się infekcje dróg moczowych. W takich przypadkach częste oddawanie moczu jest męczące, ale konieczne, ponieważ w ten sposób usuwane są drobnoustroje.

Powody częstomoczu

Najczęściej częstomocz jest spowodowany przez zapalenia pęcherza lub cewki moczowej. W obu przypadkach nie należy czekać na samoistny zanik objawów. Odpowiednim wyjściem jest wizyta u lekarza, ponieważ objawy tych chorób zazwyczaj nasilają się przy niewłaściwym leczeniu, a w niektórych przypadkach mogą być powodem poważnych chorób nerek.

Przyczyną częstomoczu, która często jest głównym powodem zarówno większego zapotrzebowania na płyny, jak i częstszych wizyt w toalecie, jest cukrzyca. To niejednokrotnie pierwszy jej objaw, po którym może zdarzyć się nawet utrata przytomności. Inne powody częstomoczu to niektóre schorzenia samych nerek. Częste wizyty w toalecie zdarzają się w przypadku dalszych faz przewlekłej niewydolności nerek. Częstomocz może być wywołany przez wady anatomiczne, jednak wtedy zazwyczaj jest leczony od razu po urodzeniu. Niekiedy częstomocz może być wynikiem urazu lub badania z wykorzystaniem promieni rentgenowskich. Ta ostatnia przyczyna występować może także w przypadku leczenia chorób nowotworowych blisko pęcherza moczowego.

Przyczyny częstomoczu u kobiet

Częstomocz u kobiet może mieć także zupełnie inną przyczynę. Na tę dolegliwość narzekają między innymi kobiety ciężarne. Wtedy parcie na pęcherz jest spowodowane uciskiem płodu na pęcherz, co powoduje konieczność częstszego odwiedzania toalety. Po porodzie problem zazwyczaj mija sam.

Warto jednak pamiętać, że częstomocz może być wywołany także przez cukrzycę ciążową, która czasami przebiega w ukrytej formie. Częstomocz u mężczyzn może być spowodowany powiększeniem prostaty. Niepokojąca jest zwłaszcza konieczność częstego oddawania moczu w nocy – za zbyt częste uznaje się już dwukrotne udanie się do toalety w okresie nocnego wypoczynku.

Leczenie częstomoczu musi być poprzedzone właściwą diagnozą co do choroby powodującej występowanie tego objawu. Jako że dolegliwość może być powodowana przez wiele schorzeń, osoba cierpiąca na częstomocz musi przygotować się na serię wielu badań, które mają za zadanie wykluczyć wszelkie przyczyny.

Przyczyny częstomoczu
5 (100%) 8 głosy

2 Komentarze

  1. Podstawowa przyczyna częstomoczu to wiek, po prostu wiek. Peselu nie oszukasz i po co dorabiać do tego nie wiadomo jakie ideologie. Człowiek się starzeje i efekt jest taki, że potem po prostu poszczególne części organizmu się psują i nie działają jak należy. Tak samo jest z trzymaniem moczu, które nie jest łatwe dla mięśni starych i zmęczonych życiem. Ale nic na to nie zrobisz, trzeba się tylko starzeć z godnością.

  2. U mnie zawsze przy przeziębieniu występuje częstomocz. I nie chodzi o przeziębienie dróg rodnych czy tam coś, ale po prostu przy każdym katarze czy innych przypadłościach przeziębieniowych. Nawet często zanim zacznie się katar, to już mam objawy częstomoczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


+ 75 = 77