Czym są żylaki i u kogo się pojawiają?

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Występowanie żylaków jest dosyć powszechne, szczególnie u ludzi w podeszłym wieku. Niektórzy lekceważą żylaki i przez długi czas nie podejmują leczenia. Jednakże, leczenie żylaków staje się konieczne, gdy wywołany przez nie ból staje się nie do zniesienia. Ponadto, warto pamiętać, że nieleczone żylaki mogą skutkować przewlekłą niewydolnością żylną. Dlatego, gdy tylko zauważymy, że coraz częściej bolą nas nogi, a nasze żyły wyglądają na poszerzone, od razu zgłośmy się do flebologa. Lekarz ten zleci badanie, a następnie prawdopodobnie konieczna będzie skleroterapia.

Co to są żylaki?

Flebologia, czyli nauka o żyłach oraz o schorzeniach żylnych, określa żylaki jako poszerzenia żył. Żylaki mogą pojawiać się w różnych miejscach ciała, jednakże zdecydowanie najczęściej występują na nogach. Są wtedy nazywane żylakami kończyn dolnych.

Flebolog może rozpocząć leczenie żylaków dopiero, gdy rozpozna, z jakiego rodzaju żylakami ma do czynienia. Generalnie, wyróżnia się trzy grupy żylaków. Pierwsza z nich to żylaki pierwotne. Pojawiają się one wtedy, gdy ściany żył nie są wystarczająco rozciągliwe. Z tego też powodu, gdy żyły zostaną poszerzone, nie są one w stanie wrócić do pierwotnego kształtu i pozostają zbyt szerokie. Zwykle, powodem zbyt małej rozciągliwości żył, jest brak tkanki sprężystej w żyłach.

Ponadto, istnieją żylaki, określane wtórnymi. Zwykle, są one spowodowane jakimiś chorobami, czy też uszkodzeniami żylnymi. Uważa się, iż żylaki wtórne dosyć często pojawiają się jako powikłanie zakrzepicy.

Zobacz również: Flebolog Gdańsk – Centrum Flebologiczne

Ostatnim rodzajem żylaków, są te o rzadkiej etiologii. W ten sposób określa się żylaki, które powstają wskutek występowania przetoki tętnicy oraz żyły. Zwykle, przetoki te występują od urodzenia, jednak możliwe jest również ich nabycie.

U kogo pojawiają się żylaki?

Jak już wcześniej wspomniano, żylaki mogą być efektem wrodzonej wady w budowie żył oraz tętnic. Tym nie mniej, zwykle są one efektem naszego stylu życia.

Flebolodzy nie mają wątpliwości co do tego, że skleroterapia zdecydowanie najczęściej jest wykonywana u osób, które bardzo dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej, bądź też stojącej. Generalnie, żylaki pojawiają się u tych osób, które rzadko ruszają nogami. Dlatego też, uprawiając zawód, który wymaga od nas przebywania przez wiele godzin dziennie w tej samej pozycji, powinniśmy przynajmniej ruszać nogami wtedy, gdy siedzimy na krześle. Ponadto, warto znaleźć choćby chwilę każdego dnia, aby zejść z krzesła i przejść się przynajmniej przez kilka minut. Nawet taki niewielki ruch może sprawić, ze skleroterapia, ani żadne inne leczenie żylaków nie będzie potrzebne. Ponadto, warto również pamiętać, że żylaki o wiele częściej występują u ludzi ze znaczną otyłością, niż u ludzi szczupłych.

Zagłosuj

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


35 − 25 =