Proteza na implantach – zalety tego rozwiązania

Proteza na implantach
REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Proteza na implantach to metoda stosowana w celu uzupełnienia częściowego lub całościowego braku uzębienia. Do niedawna osoby, które chciały odzyskać zęby, skazane były na noszenie ruchomych protez akrylowych, które powodowały ucisk na dziąsło i kość szczękową, co prowadziło do ich zaniku. Z tego względu protezy umieszczone na implantach są doskonałym rozwiązaniem stosowanym w klinikach oraz profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Na czym polega zamontowanie tego typu protezy oraz jakie są jej zalety?

Proteza na implantach – jak wygląda

Proteza na implantach w większości przypadków jest przymocowana do 4 implantów, które wcześniej wszczepia chirurg stomatolog. Takie połączenie stanowi solidną konstrukcję, która jest stabilna podczas przegryzania pokarmów. Specjalne zatrzaski, za pomocą których zamocowana jest sztuczna szczęka do implantów, pozwalają  na jej swobodne wyciąganie. Zatrzaski pełnią również funkcję stabilizatorów kości szczękowej, dzięki czemu chronią ja przed uciskiem. To zapobiega jej zanikowi, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych ruchomych protez akrylowych. Z tego względu protezy na implantach są skuteczną alternatywą  dla utraconego, naturalnego uzębienia.

Proteza na implantach
 

Proteza na implantach w jeden dzień – przebieg procesu zamontowania

Rozwój implantologii znalazł skuteczne rozwiązanie, którym jest proteza na implantach. W jeden dzień odbywa się wszczepienie implantów. Chirurg stomatolog nawierca w wyrostku zębodołowym pacjenta otwory na implanty, które zastępują sztuczne korzenie. Po wszczepieniu implantów pacjent może opuścić klinikę tego samego dnia. Najczęściej zabieg trwa 2 godziny – jeżeli nie występują komplikacje, np. w budowie kości szczękowej, itd. Implanty znakomicie zastępują sztuczne korzenie zębowe. W trakcie zrastania z kością szczękową na powierzchni tytanowego implantu powstaje dwutlenek tytanu.

To sprawia, że sztuczne korzenie znakomicie integrują się z dziąsłem i kością szczękową, a organizm traktuje je jako naturalne. Dzięki temu są dobrze tolerowane, a ryzyko odrzucenia jest znikome i praktycznie nie występuje. Żeby przyspieszyć proces gojenia, po kilku tygodniach, stomatolog nacina błonę dziąseł i wstawia w nie specjalne śruby, który wpływają na prawidłowe kształtowanie dziąsła pod protezę. Kolejnym etapem jest pobranie wycisków, które stanowią wzorzec do wykonania protezy. Najczęściej wycisk jest pobierany po upływie 2 tygodni od zabiegu, gdy dziąsła zdążą się zagoić.

Pacjent może wybrać kolor sztucznego uzębienia, który mu odpowiada. Ostatnim etapem jest zamontowanie protezy na implantach. Odbywa się w ciągu jednego dnia za pomocą specjalnych zatrzasków. Jedną z najważniejszych korzyści stosowania protezy na implantach jest stabilność, nawet podczas przeżuwania twardych produktów spożywczych. Dzięki temu nie powoduje ucisku i zapobiega zanikowi dziąsła i kości szczękowej – w przeciwieństwie do ruchomej. Poza tym można ją łatwo wyciągnąć z jamy ustnej i ponownie zamontować.

Proteza na implantach – przeciwwskazania do zabiegu

Proteza na implantach jest popularnym rozwiązaniem, które zastępuje naturalne uzębienie. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jej zastosowania.Proteza zębowa na implantach

Należą do nich:

  • przewlekłe choroby, które powodują osłabienie organizmu,
  • zaburzenia w krzepliwości krwi,
  • wada w budowie kości szczękowej, która uniemożliwia zamontowanie implantów pod protezę,
  • AIDS i nowotwory,
  • cukrzyca i nadciśnienie tętnicze,
  • przewlekłe przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Jeżeli nie występują przeciwwskazania, to świetnym rozwiązaniem w uzupełnieniu uzębienia jest proteza na implantach. Cena zaczyna się w od 2500 zł, przez co na ten rodzaj sztucznej szczęki decyduje się coraz więcej pacjentów, którzy nie chcą nosić akrylowej protezy ruchomej. Protezę można swobodnie wyciągać i  montować, co stanowi wygodne rozwiązanie. Ostateczną decyzję o jej wstawieniu podejmuje lekarz, po wcześniejszej ocenie stanu kości szczękowej pacjenta.

Protezy na implantach są świetną alternatywą dla utraconego uzębienia. Nie powodują ucisku oraz stanowią solidną konstrukcję w połączeniu z implantami. Z tego względu stają się coraz bardziej popularne wśród osób, które chcą odzyskać naturalnie wyglądający uśmiech.

Proteza na implantach – zalety tego rozwiązania
5 (100%) 9 głosy

3 Komentarze

  1. Kumpel miał poważny wypadek na motocyklu i stracił większość dolnych zębow. Niedawno wstawili mu właśnie taką protezę na implantach i praktycznie teraz ma zęby jak u jakiegoś modela ;d.. Trochę mamy z niego beke, ale nie ma co się śmiać …

  2. u mnie zaś dziadek ma taką protezę zębową na implantach i bardzo ją sobie chwali. Może się normalnie śmiać, jeść i nigdy nie miał problemów aby mu przeszkadzała czy wypadała z buzi 🙂

  3. A ja mam nadzieję, że nigdy się nie doczekam takiej protezy zębowej na implantach. Nie pije nie palę, zdrowo się odżywaim i mam nadzieję, że moje ząbki już zostaną ze mną do samego końca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


+ 35 = 45