Trycholog, czyli zacznij skuteczną walkę o zdrowe włosy i skórę głowy

Szkic owłosienia
Przekrojowy szkic ukazujący wygląd włosa
REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Trycholog to ekspert stosunkowo nowej dziedziny nauki, zajmującej się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń skóry głowy oraz włosów. Jej nazwa wzięła się od greckiego słowa thikos, oznaczającego „włos”. Specjalistą w tej dziedzinie jest trycholog. Warto wiedzieć, że nie jest on lekarzem, lecz posiada kompleksową wiedzę z zakresu szeroko pojętej medycyny, kosmetologii oraz fryzjerstwa. Takie połączenie daje gwarancję holistycznego podejścia do choroby skóry głowy bądź włosów występującej u jego pacjenta.

Kiedy najlepiej udać się do trychologa?

Specjalistę rozpoznającego min. przyczyny łysienia najlepiej odwiedzić jak tylko zauważymy, że z naszymi włosami lub skórą głowy zaczyna się dziać coś dziwnego. Zarówno uporczywy łupież, jak i nadmierne wypadanie włosów czy też krostki na skórze głowy są wystarczającym powodem, aby odwiedzić trychologa.

Nadmierne wypadanie włosów – wstydliwy problem nie tylko dla mężczyzn

Wypadające włosy to problem, który występuje nie tylko wśród przedstawicieli płci brzydkiej. Nawet 30% kobiet boryka się z tym problemem. Szczególnie dla pań problem łysienia jest bardzo wstydliwy, dlatego też to właśnie one odwiedzają trychologa prawie dwa razy częściej niż mężczyźni.

Najczęstsze przyczyny nadmiernego wypadania włosów u kobiet to:

  • zmiany hormonalne, szczególnie dotyczące nieprawidłowej pracy tarczycy, kory nadnerczy oraz przysadki
  • długotrwały stres
  • źle prowadzona dieta
  • predyspozycje genetyczne

Czynniki te mogą powodować również uciążliwe przesuszenie włosów i skóry głowy oraz sprawiać, że łodygi włosów stają się łamliwe oraz rozdwajają się. Wypadanie włosów, przyczyny ich osłabienia i przesuszenie to problemy, z którymi udajemy się do trychologa najczęściej.

Wizyta u trychologa od A do Z

Do trychologa stawiamy się z włosami umytymi nie wcześniej niż 24 godziny wcześniej oraz nie używamy jakichkolwiek kosmetyków do ich stylizacji. Użycie kosmetyków uniemożliwi przeprowadzenie badania. W pierwszej kolejności pacjent pytany jest o przebyte i obecne choroby, przyjmowane leki oraz suplementy diety, o ostatnie wyniki badań krwi obwodowej, prowadzony tryb życia, stosowaną dietę oraz kosmetyki. Po uzyskaniu informacji trycholog przechodzi do kolejnego etapu wizyty, jakim jest badanie włosów. Badanie to obejmuje nie tylko same włosy, ale również skórę głowy. Specjalista może również przeprowadzić dwa bardzo ważne badania, czyli trichogram oraz trichoskopię. Trichogram to badanie inwazyjne, które przeprowadzone jest po uzyskaniu około stu włosów z różnych miejsc na głowie pacjenta. Pobrane włosy ogladane są przez trychologa pod mikroskopem w ponad 200-krotnym powiększeniu. Dzięki temu badaniu trycholog często na tym etapie jest w stanie zdiagnozować przyczyny wypadania włosów. Trichoskopia to z kolei nieinwazyjne i bezbolesne badanie głowy, bowiem polega na oglądaniu skóry głowy przy użyciu lekarskiego dermatoskopu lub videodermatoskopu.

Po przeprowadzeniu dokładnego badania stanu skóry głowy oraz włosów specjalista podejmie decyzję o zastosowaniu leczenai i wyjaśni szczegółowo jakie są przyczyny łysienia. Jeżeli ustali, że nasz problem zdrowotwny ma podłoże np. hormonalny, będzie wymagał abyśmy odbyli konsultację specjalistyczną z lekarzem endokrynologiem. Jeżeli jednak sam będzie mógł przeprowadzić jakikolwiek zabieg, z pewnością to zrobi. Trycholog może zalecić pacjentowi rózne zabiegi, takie jak masaże, wcierki czy mezoterapia skóry głowy polegająca na ostrzykiwaniu skóry głowy osoczem bogatopłytkowym bądź substancjami odżywczymi. Ponadto trycholog powie nam jak wzmocnić włosy, co na wypadanie włosów będzie najlepsze dla konkretnego pacjenta, jakie suplementy powinniśmy przyjmować aby wspierać organizm w leczniczej walce z problemem zdrowotnym.

Trycholog, czyli zacznij skuteczną walkę o zdrowe włosy i skórę głowy
5 (100%) 27 głosy

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


87 + = 90