Usg jamy brzusznej

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Badanie USG jamy brzusznej to jedna z możliwości diagnostyki narządów wewnętrznych. Dzięki wykorzystaniu ultradźwięków możliwe jest uzyskanie dosyć dokładnego obrazu takich organów jak wątroba, trzustka czy nerki. Należy jednak pamiętać, że jeśli podczas wykonywania USG jamy brzusznej zostaną zauważone zmiany spowodowane schorzeniem, wtedy konieczne jest wykonanie dalszych badań. Badanie ultrasonograficzne służy tylko do wykrywania zmian, rzadko przy jego pomocy można określić ich charakter.

USG brzucha wykonuje się zazwyczaj z określonych powodów. Jednym z nich jest na przykład ciąża. Badanie tego typu nie ma zarejestrowanych skutków ubocznych i, w przeciwieństwie do prześwietleń, nie szkodzi dziecku w żaden sposób. Dlatego też na to na podstawie badania USG określa się prawidłowość rozwoju płodu. W przypadkach, gdy ciąża przebiega w sposób właściwy zazwyczaj wystarczą trzy badania USG. Lekarz może jednak zlecić dodatkowe, jeśli podejrzewa uszkodzenia.

Innym powodem wykonania USG brzucha są różnego typu dolegliwości. USG jest badaniem dość wszechstronnym. Dzięki niemu można sprawdzić nie tylko stan jelit, ale także – jak wyżej wspomniano – wątroby, nerek, pęcherza moczowego czy trzustki. Rzadko stosuje się badanie USG w celu wykrycia zmian w żołądku czy przełyku, ponieważ w takim przypadku łatwo jest przeprowadzić bardziej miarodajne badanie, czyli gastroskopię. W innych przypadkach jednak to właśnie USG pozwala na obejrzenie narządów w sposób nieinwazyjny. Wskazaniem do badania USG są również urazy brzucha, zwłaszcza te, które mogły przyczynić się do uszkodzeń wewnętrznych. Uraz brzucha to jeden z powodów, dla których warto udać się na badanie nawet bez skierowania od lekarza, ponieważ uszkodzenia wewnętrzne nie zawsze objawiają się dolegliwościami, są natomiast bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Samo badanie USG trwa krótko – obraz uzyskiwany za pomocą głowicy jest przekazywany w tym samym momencie, w którym głowica dotyka skóry. W ten sposób lekarz może szybko określić, czy w danym narządzie pojawiły się jakieś niepokojące zmiany. Zazwyczaj lekarz kierując pacjenta na USG udziela także wskazówek co do przygotowania się do tego badania. Najczęściej konieczna jest kilku godzinna głodówka. Inne zalecenia mogą pojawić się w przypadku badania narządów miednicy mniejszej, na przykład pęcherza moczowego, jajników czy macicy. Wtedy oprócz głodówki konieczne jest wypicie przynajmniej pół litra wody na około godzinę przed wykonywaniem USG. Na kilka dni przed planowanym badaniem USG lepiej jest zrezygnować z jedzenia produktów ciężkostrawnych. To może być powodem wzdęcia i gazów w jelitach.

Samo wykonywanie badania rzadko bywa nieprzyjemne. Skórę pokrywa się specjalnym żelem kontaktowym – ułatwia on przesuwanie głowicy po brzuchu oraz sprawia, że między głowicą a skórą nie może znaleźć się powietrze.

Usg jamy brzusznej
5 (100%) 1 głosy

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


87 − = 82