Dieta przy kamicy nerkowej

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Kamica nerkowa objawia się odkładaniem kamieni w nerkach, które potem mogą zstępować do pęcherza moczowego przez moczowody. W przypadku, gdy dany złóg jest zbyt duży by przejść, zatyka światło moczowodu. To z kolei powoduje ból, ponieważ mocz z nerek nie może swobodnie przedostać się dalej. Po usunięciu kamienia lekarz zaleca stosowanie odpowiednich środków oraz diety eliminacyjnej. Jak wygląda dieta przy kamicy nerkowej i czy może być to dieta profilaktyczna?

W przypadku takiej choroby, jak kamica nerkowa, dieta musi być ustalona w porozumieniu z lekarzem. Istnieją bowiem różne diety wykorzystywane w leczeniu tego schorzenia. Wybór odpowiedniej zależy od tego, z jakich składników został zbudowany wydalony lub usunięty kamień nerkowy. Wynika z tego, że diety przypisanej do konkretnego pacjenta nie można stosować profilaktycznie. Może ona bowiem nie uchronić innej osoby, która nawet po zastosowaniu diety może cierpieć na kamienie nerkowe, tyle że o innym składzie.

Dieta na kamicę nerkową

Najczęściej stosowana jest dieta na kamicę nerkową spowodowaną odkładaniem się wapnia. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze musi ona przynosić oczekiwany skutek. Lekarze zalecają odstawienie w takim przypadku zarówno nabiału, jak i warzyw strączkowych. Wapń znajdujący się w kamieniach nerkowych może jednak pochodzić nie z zewnątrz, a z samego organizmu. Jeśli następuje uwalnianie się wapnia z kości, zadaniem lekarza jest nie tylko powstrzymanie procesu powstawania kamieni nerkowych, ale również i wymienionej dolegliwości.

Kamienie nerkowe mogą być również zbudowane z fosforu. Z jadłospisu w takim przypadku powinny być wykluczone te warzywa i owoce, które zawierają ten składnik. Warto również ograniczyć spożycie nabiału, w tym mleka. Innymi substancjami, z jakiej mogą być zrobione kamienie nerkowe, są szczawiany. Ten składnik można znaleźć na przykład w szpinaku i w rabarbarze oraz płatkach owsianych. Osoby z tendencją do odkładania się szczawianów w organizmie powinny uważać na produkty bogate w te substancje także ze względu na zdrowie stawów. Kamica nerkowa moczanowa wymaga diety ubogiej w orzechy i używki, takie jak kawa czy herbata. Niewskazane są także tłuste mięsa i ryby.

Konkretny jadłospis w danym przypadku powinien być uzgodniony z lekarzem. Warto w tym celu udać się także do dietetyka, ponieważ zdarza się, że wybór produktów, które można wprowadzić do diety zamiast wyeliminowanych jest ograniczony, na przykład ze względu na alergie. Stosowanie diety jest zazwyczaj bardzo dobrym środkiem zapobiegawczym przed kolejnym atakiem kolki.

Dieta przy kamicy nerkowej
5 (100%) 5 głosy

2 Komentarze

  1. Dieta przy kamicy nerkowej jest bardzo restrykcyjna. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o tym, że absolutnie nie można pić alkoholu. I nie ma co szukać wymówki, że jedno piwko jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Wszyscy wiedzą, że na jednym piwku się nie kończy. A Kamica nerkowa to nie żarty, ale poważna choroba, która może spowodować spore konsekwencje.

    • Daj spokój, szklaneczka piwa jeszcze nikomu nie zaszkodziła. A poza tym lekarze polecają lampkę wina czerwonego, które bardzo dobrze działa na krążenie i wiele innych przypadłości. Pić można, ale z głową i żadna kamica nerkowa mądremu człowiekowi w tym nie przeszkodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


− 5 = 5