Leczenie kamicy nerkowej

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Kamica nerkowa to schorzenie, które objawia się odkładaniem złogów w nerkach. Złogi te składają się z kryształów soli mineralnych. Zazwyczaj bez trudu przemieszczają się one moczowodem do pęcherza moczowego. Bywa jednak, że dany kamień jest zbyt duży i częściowo lub całkowicie zatyka moczowód. Wtedy pojawia się kolka nerkowa. Po pierwszym ataku pacjent zazwyczaj znajduje się pod kontrolą lekarską. Jak się leczy kamicę nerkową i czy możliwe jest samodzielne leczenie tej choroby?

Leczenie kamicy nerkowej odbywa się dwutorowo. Przede wszystkim konieczne bywa oczyszczenie nerek ze wszystkich złogów. Jeśli jest to niemożliwe, czeka się na przesunięcie kamieni, zazwyczaj jednak, zwłaszcza przy dużych złogach, konieczne jest ich usunięcie. Oprócz tego stosuje się odpowiednią dietę, która ma zapobiec występowaniu kamieni nerkowych w przyszłości.

Kiedyś kamienie nerkowe usuwano w sposób bardzo inwazyjny. Obecnie bardzo rzadko stosuje się operacje w których konieczne jest rozcinanie dużej powierzchni powłok skórnych. Dziś kamienie nerkowe mogą być rozdrobnione za pomocą światła laserowego lub ultradźwięków. Stosuje się również endoskop, za pomocą którego możliwe jest wyciągnięcie kamienia z konkretnego miejsca. Sposób leczenia w konkretnym przypadku zależy od tego, co wybierze specjalista. Musi on brać pod uwagę stan pacjenta, inwazyjność metody oraz wielkość danego kamienia nerkowego.

Antybiotykoterapia w leczeniu kamicy nerkowej

Opisane wyżej metody stosuje się tylko wtedy, gdy kamień nie może sam przesunąć się do pęcherza moczowego. Na początku pacjent przy ataku kolki nerkowej dostaje jedynie środki przeciwbólowe i rozkurczowe. Po przeprowadzeniu badań zazwyczaj wiadomo, czy kamień musi być usuwany przy pomocy zabiegu. Jeśli kamień jest niewielki, podaje się środek przeciwbólowy oraz antybiotyk i czeka się, aż kamień sam zejdzie do pęcherza moczowego. Zastosowanie antybiotyku jest konieczne – zaklinowany kamień nerkowy jest zwykle powodem zastoju moczu, co może wywołać infekcję.

Domowe sposoby na kamicę nerkową

Jak leczyć kamicę nerkową w domu? Jeśli kamień zostanie usunięty, a stwierdza się, że jeszcze jakieś złogi pozostają w nerkach warto skorzystać pomocniczo z terapii naturalnych. Przede wszystkim wskazane jest wtedy by stosować moczopędne zioła. Do jednych z najbardziej znanych należy skrzyp i owoce jałowca. Zarówno leczniczo jak i profilaktycznie można przyjmować duże dawki płynów – zaleca się około ośmiu szklanek wody, należy jednak uważać na wody zawierające duże ilości minerałów. Odpowiednią dietę w zakresie terapii kamicy nerkowej zaleca lekarz – lepiej nie stosować diet znalezionych samodzielnie.

Leczenie kamicy nerkowej
4.5 (90.59%) 17 głosy

1 Komentarz

  1. Najważniejsze jest oczyszczanie nerek. Najlepiej zastosować do tego zioła, co pozwoli na całkowite wyeliminowanie problemu kamicy nerkowej w znakomitej większości przypadków. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić, bo może się okazać, że będziemy na skraju odwodnienia, bo część ziół działa też przy tym moczopędnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


− 3 = 4