Objawy kamicy nerkowej

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Kamica nerkowa to choroba, która może doprowadzić do wystąpienia tak zwanej kolki nerkowej. Dolegliwość ta odznacza się występowaniem bardzo silnego bólu, promieniującego od lędźwi w dół. Jak objawia się kamica nerkowa i co można zrobić w razie wystąpienia dolegliwości?

Najsilniejszym objawem kamicy nerkowej jest kolka. Wiele osób uważa, że ból występujący przy ataku nerkowej kolki jest najsilniejszym bólem, jaki można odczuwać. Kolka nerkowa przebiega zazwyczaj bardzo gwałtownie – oprócz bólu mogą pojawić się wymioty, biegunka, a nawet podwyższona temperatura. Natężenie objawów zależy od tego, w jakim stopniu złóg zatkał moczowód. Jeśli kamień jest tak duży, że moczowód został zatkany całkowicie, wtedy objawy będą najbardziej intensywne.

Objawy kamicy nerkowej nie muszą być jednak tak intensywne. Bywa, że zstępowaniu kamienia do pęcherza moczowego nie towarzyszą żadne dolegliwości. Wszystko bowiem zależy od tego, czy kamień nerkowy może samoistnie przejść przez moczowód. Jeśli tak jest, wtedy objawy mogą nie występować lub być bardzo niewielkie.

Diagnozowanie kamicy nerkowej

Jak rozpoznać kamicę nerkową? Rzadko zdarza się, by nastąpiła pomyłka w ocenie dolegliwości. Warto jednak wiedzieć, że ból w okolicy lędźwi może wystąpić również podczas zapalenia nerek. Ból umieszczony bardzo nisko może zaś wskazywać, że problemem nie jest kamień znajdujący się w moczowodzie odchodzącym od jednej z nerek, ale taki, który znalazł się w pęcherzu moczowym i blokuje jego ujście. Dlatego też nie jest bezpieczne pozostawianie wydalonych z nerek kamieni w pęcherzu moczowym. O wiele lepiej jest zastosować jedną z mało inwazyjnych metod, by możliwe było ich samoistne wydalenie przez cewkę moczową.

W przypadku ataku kolki pęcherza bywa, że odróżnienie wyżej podanych dolegliwości od ataku kolki nerkowej jest niezwykle trudne. Warto jednak pamiętać, że diagnoza choroby i tak należy do lekarza, który posiada odpowiednią wiedzę i urządzenia, by potwierdzić podejrzenia co do rodzaju dolegliwości. Kolkę nerkową niektóre kobiety ciężarne mylą z początkiem porodu. Jednak w przypadku kolki ból występuje ciągle, dopóki kamień nie zostanie wydalony. Nie występują żadne przerwy jak ma to miejsce w przypadku skurczy porodowych. Nie oznacza to jednak, iż kolka jest bezpieczna dla płodu – zlekceważenie dolegliwości może być powodem infekcji i przedwczesnego porodu.

Kamicę nerkową może bez trudu rozpoznać lekarz na podstawie badań diagnostycznych. Specjalista zleca zazwyczaj badanie USG, które pozwala na wykrycie dalszych złogów. Niezbędne jest również badanie moczu – często można w nim wykryć tak zwany piasek – pierwszy objaw kamieni nerkowych.

Objawy kamicy nerkowej
4 (80%) 8 głosy

1 Komentarz

  1. U mnie kamica nerkowa nie dawała żadnych objawów. Po tym jak zacząłem się jednak pocić w nocy i pojawił się wielki ból, pojechałem nad ranem do szpitala, bo nie mogłem wytrzymać, tak mnie skręcało. A de facto niewielkie bóle miałem kilka dni wcześniej, ale kto by się tym przejmował, w tym wieku zawsze coś boli, więc bez przesady. No ale lekarze i pielęgniarki oczywiście z wielkim fochem, że „tak późno” się zgłosiłem. Szpital w Wejherowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


2 + 4 =