Powikłania kamicy nerkowej

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Kamica nerkowa to choroba, której głównym objawem jest powstawanie złogów soli mineralnych w nerkach. Lekceważenie dolegliwości i brak kontaktu z lekarzem w przypadku częstego występowania tak zwanych kolek nerkowych, może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Jakie mogą być powikłania po kamicy nerkowej i w jaki sposób można ich uniknąć?

Atak kolki nerkowej zazwyczaj powoduje, że osoba cierpiąca na kamicę nerkową odwiedza specjalistę. Zdarza się jednak, iż atak ustępuje samoistnie po zastosowaniu środków rozkurczowych i ciepłych okładów. Wtedy dana osoba może zrezygnować z wizyty u lekarza. Może mieć to jednak bardzo negatywne skutki. Powikłania kamicy nerkowej, zazwyczaj nieleczonej, to częste infekcje dróg moczowych, zbliznowacenia i przewężenia w drogach moczowych, które ułatwiają tworzenie się nowych złogów oraz zapalenie śródmiąższowe nerek, zazwyczaj na skutek rozwoju bakterii.

Powikłania przy kamicy nerkowej

Powikłania przy kamicy nerkowej w formie infekcji są tak częste, ponieważ kamienie nerkowe zazwyczaj są spowodowane zastojem moczu lub jego znacznym zagęszczeniem. Często choroba spowodowana jest tym, iż dana osoba przyjmuje zbyt małe ilości płynu. Zdarza się jednak, że dana osoba rodzi się z przewężeniem dróg moczowych. Wtedy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia, by nie dopuścić do powstawania złogów.

Zastój moczu spowodowany na przykład przez przewężenie moczowodów sprawia, że bakterie rozwijają się znacznie szybciej. To może doprowadzić do infekcji. Częste zakażenia tego typu prowadzą do odmiedniczkowego zapalenia nerek. Jeśli choroba jest przewlekła, wtedy może dojść do trwałego uszkodzenia tych narządów, a w konsekwencji ich niewydolność. Koniecznością może okazać się w takim przypadku nawet usunięcie nerki.

Powikłania po kamicy nerkowej

Nieleczona kamica nerkowa może być również przyczyną przedwczesnego porodu, jeśli powikłaniem u kobiety ciężarnej będzie odmiedniczkowe zapalenie nerek. Choć atak kolki w przypadku kobiet ciężarnych zdarza się nawet bez wcześniejszych objawów czy nawet występowania kamicy nerkowej, to jednak warto sprawdzić stan nerek jeszcze przed zajściem w ciążę. Atak kolki u kobiety ciężarnej może być powodem odwodnienia, a to stan bardzo niebezpieczny zarówno dla matki jak i dla dziecka.

Powikłania przy kamicy nerkowej są bardzo mało prawdopodobne, jeśli zostanie podjęte odpowiednie leczenie. W przypadku, gdy kamień nerkowy blokuje moczowód, ale istnieje szansa na jego samoistne przejście do pęcherza moczowego, osoba cierpiąca na kamicę nerkową dostaje antybiotyk, który zapobiega infekcjom.

Powikłania kamicy nerkowej
5 (100%) 10 głosy

2 Komentarze

  1. Na kamicę nerkową trzeba uważać przede wszystkim w ciąży. Bo wtedy się naraża życie nie tylko swoje, ale i dziecka, które nie zostało jeszcze narodzone. I nie ma potrzeby wielkiej debaty o aborcji, zwłaszcza że naprawdę nie przesadzam i w tym przypadku kamica nerkowa może skończyć się tragicznie, a co najmniej sporym rozstrojem zdrowia.

    • Miałam atak kolki w ciąży, niestety zdiagnozowana po porodzie w 34tc.poniewaz w moim szpitalu stwierdzili bez badań że sciemniam i to tylko ucisk na żołądek… Dwa tygodnie się meczylam z kolką płacz po nocach masa nospy brak snu, byłam tak wymeczona że szok… Aż wkońcu odeszly wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


64 + = 72