Przyczyny kamicy nerkowej

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Kamica nerkowa to choroba występująca częściej u mężczyzn niż u kobiet. Schorzenie to charakteryzuje się odkładaniem złogów – kamieni w nerkach. Jakie są najczęstsze przyczyny kamicy nerkowej i co można zrobić, by zapobiegać chorobie?

Najczęściej wymieniana przez lekarzy przyczyna kamicy nerkowej to picie zbyt małej ilości płynów. Takie działanie sprawia, że mocz jest zagęszczony, a to z kolei sprzyja wytrącaniu się kamieni nerkowych. Dlatego, by zapobiec chorobie, warto pamiętać o regularnym przyjmowaniu płynów nawet wtedy, gdy nie odczuwa się jeszcze pragnienia.

Kamica nerkowa z powodu przewężenia

Powody kamicy nerkowej mogą być również inne. Zdarza się bowiem, że z pewnych powodów u niektórych osób występuje przewężenie, które nie pozwala na oddanie moczu w sposób prawidłowy za jednym razem. Prowadzi to do tak zwanego zastoju. Może być to spowodowane na przykład wadą rozwojową, która z jakiegoś powodu nie została zdiagnozowana. Tego typu przewężenie może pojawić się u mężczyzn na skutek przerostu prostaty. Może pojawić się także u kobiet ciężarnych – gdy płód naciska na organy wewnętrzne i ulegają one lekkiemu przesunięciu. Taki stan jest niebezpieczny nie tylko ze względu na możliwość wytrącania się kamieni nerkowych, ale również dlatego, że zastój to idealne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów, co może doprowadzić do infekcji.

Kamica nerkowa z powodu diety

Wytrącanie się kamieni może być również spowodowane dietą. Niewskazane bywają produkty zawierające dużą ilość wapnia, fosforu lub szczawianów. Pamiętać trzeba jednak, że stosowanie diety według własnego uznania nic w tym przypadku nie pomoże. Plan diety powinien ustalić lekarz na podstawie odpowiednich badań – tylko po analizie fragmentu kamienia nerkowego można stwierdzić jaka substancja jest odpowiedzialna za odkładanie się złogów.

Sprawdź: 5 sposobów na samotność.

Chociaż kamienie nerkowe mogą być spowodowane substancjami zawartymi w pożywieniu to zdarza się, że niektóre osoby przyjmują także inne środki, które mogą przyśpieszać powstawanie kamieni nerkowych. Tak jest w przypadku witaminy C, która bywa modnym środkiem leczniczym. Wiele osób przyjmuje ją bez zastanowienia w dużych dawkach, ponieważ według naukowych źródeł jest ona wydalana z organizmu. Pamiętać, jednak trzeba, że proces wydalania przebiega zazwyczaj przez nerki i to one są narażone na konsekwencje zbyt dużych dawek. Udowodniono, iż duże dawki witaminy C mogą przyczynić się do tworzenia się złogów w nerkach, dlatego też lepiej jest przyjmować tę witaminę z umiarem. Na istnienie złogów w nerkach wpływ mają również środki przeciwbólowe, dlatego przyjmując je należy trzymać się zaleceń podanych w ulotce takiego leku.

Przyczyny kamicy nerkowej
5 (100%) 10 głosy

2 Komentarze

  1. Najlepszy sposób na kamicę nerkową to picie dużej ilości płynów. Właśnie o to chodzi, żeby jak najczęściej oddawać mocz, a nie da się tego zrobić bez picia. Jak się tego nie robi, to właśnie wtedy osadza się kamień na nerkach i zaczynają się schody. najpierw małego kamienia się nie czuje, ale jak się zrobią duże, to już jest kłopot.

  2. Ale trzeba pamiętać żeby w drugą stronę też nie przegiąć. Bo jak się już dużo i często pije żeby nie mieć kamicy nerkowej, to potem nie można wstrzymywać oddawania moczu. Bo tylko może to pogorszyć sprawę, a przecież nie o to chodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


45 − 39 =