Dieta przy kolce nerkowej

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Kolka nerkowa jest dolegliwością pojawiającą się przy kamicy nerkowej. Schorzenie to objawia się wytrącaniem kryształów z moczu, co prowadzi do budowy w nerkach tak zwanych kamieni nerkowych. W przypadku, gdy ta choroba została zdiagnozowana, lekarz może przepisać odpowiednie preparaty, zazwyczaj jednak zaleca także stosowanie diety. Jak wygląda dieta przy kolce nerkowej i czy można stosować ją samodzielnie w celach profilaktycznych?

W przypadku diety podczas trwania ataku kolki, nie ma specjalnych zaleceń. Sam atak kolki może powodować między innymi wymioty, dlatego istotne jest przyjmowanie elektrolitów, by uzupełnić braki. Poza przyjmowaniem dużej ilości płynów, by kamień przesunął się do pęcherza moczowego samoistnie nie ma specjalnych zaleceń.

Dieta na kolkę nerkową

Kolka nerkowa a dieta – jakie są możliwe korelacje? Po opanowaniu ataku kolki i usunięciu kamienia jedną z wybranych przez lekarza metod możliwe jest przepisanie pacjentowi odpowiedniej diety. W tym celu pobiera się próbkę moczu, jeśli kamień został rozkruszony jedną z metod lub bada się cały kamień. Dopiero na podstawie składu kamienia nerkowego można zalecić odpowiednią dietę, ubogą w składniki, które zbudowały złóg. Warto pamiętać o produktach bogatych w błonnik. W przypadku kamicy nerkowej wapniowej, gdy kamień jest zbudowany z wapnia, stosuje się dietę ubogą w produkty bogate w ten składnik. Eliminuje się z diety między innymi nabiał oraz fasolę, groch i inne rośliny strączkowe. Trzeba jednak pamiętać, że lekarz nie zawsze musi przepisywać taką dietę w danym przypadku. Zdarza się, iż kamień nerkowy jest zbudowany z wapnia, ponieważ organizm uwalnia ten składnik z kości. Tak jest na przykład w przypadku osteoporozy. Wtedy oprócz diety konieczne jest zastosowanie metod i farmaceutyków, które powstrzymają odwapnianie się kości.

Dieta na kolkę nerkową będzie wyglądała inaczej, jeśli kamień nerkowy zbudowany został ze szczawianów. Ten rodzaj kamicy nerkowej jest rzadszy – zazwyczaj organizm ma wtedy wrodzoną tendencję do odkładania się tego typu kryształów. W takim przypadku należy pamiętać, by uważać nie tylko na zdrowie nerek, ale również stawów, ponieważ kryształy mogą odkładać się także tam. W tym przypadku należy wyeliminować z diety produkty zawierające szczawiany, takich jak szczaw i szpinak, ale należy również uważać na płatki owsiane, które również zawierają ten składnik.

Kamienie nerkowe mogą także być zbudowane z kryształów fosforu. W takim przypadku należy ostrożnie spożywać warzywa i owoce bogate w ten składnik, zaleca się również odstawienie nabiału, a zwłaszcza mleka.

Dieta przy kolce nerkowej
5 (100%) 11 głosy

1 Komentarz

  1. W diecie nie mogą znajdować się produkty wapniowe. Dzięki temu kolka nerkowa nie będzie dokuczliwa jeszcze bardziej, bo po prostu kamienie nerkowe nie będą się obtaczać i jeszcze bardziej rozbudowywać. Nie wolno jeść nic strączkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


66 − 56 =