Kolka nerkowa w ciąży

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Kolka nerkowa zazwyczaj występuje u osób, które cierpią na kamicę nerkową. Jednak w przypadku kobiet w ciąży kolka nerkowa może być następstwem ciąży. W tym czasie może dochodzić do zastoju moczu, ponieważ ucisk płodu na narządy sprawia, że uryna także nie zawsze jest wydalana w sposób prawidłowy.

Taki stan może wspomóc wytrącanie się kryształów z moczu, co jest powodem kamieni nerkowych. Jak objawia się i czym grozi kolka nerkowa w ciąży?

Objawy kolki nerkowej w ciąży

Kolka nerkowa u ciężarnych przebiega zazwyczaj dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku osób ze stwierdzoną kamicą. Ból jest ostry, napadowy. Zaczyna się w okolicach lędźwi, a kończy w okolicach spojenia łonowego, dlatego przez wiele mam kolka nerkowa jest mylona z początkiem porodu. Jednak należy pamiętać, że kolka nerkowa to nagły, ostry ból, który cały czas się nasila. Kolka nerkowa podczas ciąży może być jednak powodem przedwczesnego porodu w przypadku, gdy ciężarna bagatelizuje objawy. Tego typu trwały zastój moczu w nerkach bardzo często jest powodem infekcji. Drobnoustroje, które rozwijają się w nerkach mogą być przyczyną odmiedniczkowego zapalenia nerek. To właśnie to schorzenie może spowodować przedwczesny poród, dlatego nie należy dopuszczać do takiego stanu.

Jak radzić sobie z kolką nerkową podczas ciąży

W przypadku kolki nerkowej u kobiet ciężarnych zaleca się picie dużej ilości płynów, by wspomóc wydalanie kamienia nerkowego. W tym celu najlepiej jest nie leżeć na łóżku, tylko cały czas chodzić – ruch wspomaga ruch kamienia przez moczowód. Zazwyczaj niemożliwe jest nieprzyjęcie żadnego środka przeciwbólowego – ból przy ataku kolki nerkowej uznaje się za gorszy od tego, który występuje podczas porodu. Dobrze jest przyjmować preparaty zwalczające ból, które nie wpływają negatywnie na płód, ani na zdrowie kobiety w ciąży. Tak jak w przypadku ataku kolki nerkowej u osoby z kamicą nerkową zalecaną pierwszą pomocą jest również stosowanie ciepłych okładów. Do tego celu można wykorzystać na przykład ciepły termofor, koc lub poduszkę elektryczną.

Nawet jeśli kolka nerkowa minie sama, konieczne jest udanie się do lekarza. Wystąpienie ataku może świadczyć o tym, że w nerkach znajdują się jeszcze inne złogi. Jeśli tak jest, to istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się ataku kolki nerkowej w przyszłości, a tym samym zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji niebezpiecznej dla dziecka i ciężarnej. Lekarz zleci przeprowadzenie badania, które wykaże, czy w nerkach znajdują się kamienie i czy konieczne jest stosowanie specjalnej diety i preparatów oraz zastosowanie odpowiednich zabiegów.

Kolka nerkowa w ciąży
4.6 (92%) 10 głosy

1 Komentarz

  1. Przede wszystkim w ciąży trzeba dużo pić. Nie tylko jak się ma kolkę nerkową, ale przede wszystkim w tych przypadkach. Nie można zapominać o tym, że w ciąży gospodarka hormonalna nieco się zmienia, ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze to że nie można brać leków, zwłaszcza przeciwbólowych, więc trzeba się mocno pilnować i zwracać uwagę na nawet najmniejsze objawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


− 2 = 2