Leczenie kolki nerkowej

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Kolka nerkowa występuje zazwyczaj wtedy, gdy kamień nerkowy samoistnie zstępuje do moczowodu i tam się zatrzymuje. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy inne objawy kamicy nerkowej do tej pory nie występowały i dana osoba nie miała świadomości choroby. Jak się leczy kolkę nerkową w różnych przypadkach?

Obecnie leczenie kolki nerkowej jest o wiele mniej inwazyjne. W wielu przypadkach nie stosuje się nawet operacji. Podaje się jedynie leki przeciwbólowe, które mają na celu usunięcie dolegliwości bólowych oraz antybiotyki, by nie dopuścić do rozwoju infekcji, która mogłaby się pojawić w przypadku zalegania moczu w nerce. W przypadkach, gdy mocz w ogóle nie może przedostać się przez przeszkodę, w moczowodzie umieszcza się rurkę, która ma na celu jego poszerzenie, dzięki czemu przejście kamienia staje się możliwe.

Ultradźwięki w leczeniu kolki nerkowej

W przypadku dużych kamieni stosuje się metodę ultradźwiękową. Mniejsze części przechodzą do pęcherza moczowego i zostają wydalone przez cewkę moczową. Choć ten ostatni etap nie jest przyjemny dla pacjenta, to jednak ta metoda jest często stosowana, ponieważ jest mało inwazyjna. Kamień można rozbić także poprzez wykorzystanie światła laserowego. W tym celu do moczowodu konieczne jest wprowadzenie włókna optycznego. To właśnie ono po zetknięciu z kamieniem wydziela intensywną wiązkę światła. Jest ona w stanie rozbić kamień – jest on wydalany tak samo jak w przypadku metody ultradźwiękowej. Kamień nerkowy można rozbić także przy pomocy fal wstrząsowych. Takie działanie nie wymaga żadnego nacinania skóry, dlatego bywa polecane, jednak nie ma pewności co do tego, czy jest to metoda stuprocentowo bezpieczna – niektórzy specjaliści zwracają uwagę na możliwość uszkodzenia nerki.

Domowe sposoby na kolkę nerkową

Jak leczyć kolkę nerkową samodzielnie? W przypadku kolki nerkowej samodzielnie można jedynie ograniczyć dolegliwości bólowe, a następnie trzeba koniecznie udać się do lekarza. Najbezpieczniej jest stosować wyłącznie środki dostępne bez recepty, by nie narażać się na możliwe działania niepożądane w przypadku, gdy lekarz zdecyduje o podaniu bardziej skutecznych preparatów przeciwbólowych. Wyjątkiem są sytuacje, gdy osoba chora na kamicę nerkową posiada lek przepisany przez lekarza do zażywania w przypadku kolki nerkowej. Ulgę w przypadku nagłego ataku bólu mogą przynieść ciepłe okłady. Polecany jest między innymi termofor wypełniony ciepłą wodą lub poduszka elektryczna. Prawdziwą ulgę w przypadku napadu kolki nerkowej daje jednak dopiero przejście kamienia nerkowego do pęcherza, dlatego warto jest przyśpieszyć ten proces poprzez poruszanie się.

5/5 - (6 Głosów)

1 Komentarz

  1. U mnie nie sprawdziły się leki na kolkę nerkową i zastosowałem sposób babci nieco zmodyfikowany osiągnięciami XXI wieku. Czyli wygrzewanie, ale zastosowałem do tego poduszkę elektryczną i zmiana na lepsze jest znaczna. Żaden lekarz mi nie pomógł tyle, co babcia Stefcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


− 1 = 1