Objawy kolki nerkowej

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Kolka nerkowa sama jest objawem choroby, jaką jest kamica nerkowa. Objawy ataku kolki nerkowej to przede wszystkim dotkliwy ból zaczynający się w dole pleców, a kończący się w okolicach spojenia łonowego. Podobnie mogą jednak objawiać się również inne schorzenia. Jak rozpoznać kolkę nerkową i co zrobić w przypadku wystąpienia ataku?

Atak kolki nerkowej

Jak objawia się kolka nerkowa na początku ataku? Ból w czasie ataku kolki nerkowej jest bardzo dotkliwy, jednak na początku ataku ból jest słabszy. Następnie staje się coraz silniejszy, i ustępuje dopiero wtedy, gdy kamień dostanie się do pęcherza moczowego. W wielu przypadkach tak się właśnie dzieje. Bywa jednak, że kamień okazuje się za duży. Wtedy może się on zaklinować w moczowodzie. Nacisk moczu na nerki sprawia duży ból – mocz nadal jest produkowany w nerce, jednak nie może przejść do pęcherza moczowego.

Jak objawia się kolka nerkowa

Objawy kolki nerkowej mogą obejmować również wymioty – pojawiające się jako efekt dużego bólu. Dolegliwości pojawiające się w przypadku kolki nerkowej mogą różnić się w zależności od tego, czy kamień nerkowy całkowicie zatyka moczowód, czy też mocz może przedostawać się w niewielkich ilościach do pęcherza moczowego. W pierwszym przypadku objawami kolki nerkowej są nie tylko dolegliwości bólowe, ale także podwyższona temperatura i wzrost ciśnienia tętniczego. W drugim przypadku gorączka nie występuje, jednak ból i częste oddawanie moczu to także objawy, których nie można lekceważyć. Jeśli chory pomimo dolegliwości bólowych nie uda się do lekarza, konsekwencją może być właśnie zaklinowanie się kamienia nerkowego i wymienione już symptomy. Poza wymienionymi objawami kolka nerkowa może wywoływać wzdęcie brzucha.

Kamica nerkowa częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, trzeba jednak pamiętać, że dolegliwość ta może spotkać każdego. Jak się wtedy zachowywać? Samodzielnie można przyjąć wyłącznie przeciwbólowe i przeciwskurczowe leki dostępne bez recepty. O ich przyjęciu trzeba poinformować lekarza. Warto pamiętać, iż w większości przypadków kamienie nerkowe same przemieszczają się do pęcherza moczowego. Nawet jeśli jednak atak nerkowy minie samoczynnie, konieczna jest wizyta u lekarza, by ustalić dalszy proces leczenia. Warto pamiętać, że osoba, która ma kamicę nerkową może mieć więcej kamieni. Jeśli są one duże konieczne jest ich rozbicie zanim samoistnie przesuną się do moczowodu. Tylko takie działanie może zapobiec występowaniu kolki nerkowej w przyszłości. W celach profilaktycznych niezbędne jest również zastosowanie odpowiedniej diety.

Objawy kolki nerkowej
5 (100%) 8 głosy

1 Komentarz

  1. nie da się nie rozpoznać objawów kolki nerkowej. Ból jest tak duży, że praktycznie nie da się wytrzymać. Nie działają żadne leki przeciwbólowe. To znaczy działają, ale tylko na chwilę, a potem ból nadal nie odpuszcza. Ciężko się przy tym pozbierać. Zwłaszcza jak się nie jest odpornym na ból, to można nawet stracić przytomność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


34 − = 26