Przyczyny kolki nerkowej

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Kolka nerkowa to nie schorzenie, ale objaw kamicy nerkowej. To schorzenie objawia się między innymi wspomnianą kolką – czyli nagłym, ostrym bólem, który jest na tyle silny, że utrudnia poruszanie się. Według niektórych badaczy, ból występujący przy kamicy nerkowej zaliczany jest do jednego z najsilniejszych. Jakie są przyczyny kolki nerkowej i co można zrobić w przypadku ich wystąpienia?

Kamienie w nerkach

W przypadku kamicy nerkowej główną dolegliwością jest występowanie kamieni w nerkach. Powody kolki nerkowej to przesuwanie się kamieni z nerek do pęcherza moczowego przez moczowód. Proces ten jest bardzo bolesny i nie do niezauważenia. Nasilenie kolki nerkowej zależy od tego, czy kamień jest niewielki i szybko trafi do pęcherza moczowego, czy też jest większy. W tym drugim przypadku kamień nie jest w stanie przejść przez moczowód. Wtedy konieczne jest rozbicie go za pomocą ultradźwięków lub usuniecie kamienia operacyjnie. W większości przypadków stosuje się tę drugą metodę, ponieważ zatkanie moczowodu przez kamień jest niebezpieczne także dla działania nerki. Ból spowodowany jest nie tylko samym przechodzeniem kamienia przez moczowód, ale również przez nacisk moczu.

Główna przyczyna kolki nerkowej

Najczęściej wymieniana przyczyna kolki nerkowej, a właściwie choroby powodującej ten objaw, jest spożywanie zbyt małych ilości płynów. To zazwyczaj powoduje wytrącanie się osadu z zagęszczonego moczu. Na występowanie kamieni nerkowych często ma wpływ również dieta. Niektóre pokarmy mogą powodować powstawanie kamieni – należy pamiętać, że mogą to być nie tylko produkty uważane powszechnie za niezdrowe, ale także na przykład pomidory czy mleko. Nie ma jednak jednej konkretnej diety, która mogłaby być przepisana do każdej osoby cierpiącej na kamienie nerkowe. Po operacji kamień jest usuwany i poddaje się go analizie by dowiedzieć się, z jakiego składnika jest ona zbudowany. Dopiero na tej podstawie ustala się konkretny jadłospis. Za przyczynę kamicy nerkowej uważa się również stosowanie środków przeciwbólowych przez dłuższy czas.

W przypadku wystąpienia kolki nerkowej najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza. Jeśli konieczne jest zastosowanie wcześniej środków przeciwbólowych i rozkurczowych samodzielnie, należy powiedzieć lekarzowi o tym, jakie preparaty się przyjmowało. Po usunięciu kamienia konieczne jest stosowanie diety i leków przepisanych przez lekarza. Należy stale być pod kontrolą lekarską, ponieważ osoby z tendencją do tworzenia się kamieni nerkowych po jednym ataku kolki nerkowej mogą mieć następne.

Przyczyny kolki nerkowej
4.6 (92%) 10 głosy

2 Komentarze

  1. Ja miałam kamienie na nerkach i oczywiście prawie każdy lekarz był przekonany, że to od picia alkoholu. Zwłaszcza że do szpitala trafiłam z ostrym bólem i tak jak stałam. A wiadomo, że normalny człowiek po domu w sukni nie chodzi, więc się od razu przyczepili, że jakaś kloszardka przyszła i można jej dowalić. Łapiduchy cwaniakowe.

  2. Ale co, karetka cię na sygnale zabrała? No bez przesady, można w te 30 sekund się ubrać, żeby jakoś wyglądać jak się idzie między ludzi. A potem się dziwią ludzie, że ich traktują jak traktują. Kamienie na nerkach to jest poważna sprawa, więc się nie dziw, że tak się zachowywali. Mnie to nie dziwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


4 + 5 =