Mocznica
Mocznica to zespół objawów, które występują w związku z przewlekłą niewydolnością nerek, w jej końcowym stadium. W wyniku mocznicy nerki przestają funkcjonować prawidłowo. Polega to na tym, że w organizmie gromadzą się w niebezpiecznej dla zdrowia i życia ilości produkty przemiany materii, które w standardowej sytuacji zostałyby wydalone z organizmu wraz z moczem. Zatruwają one organizm, prowadząc do groźnych powikłań.
Przyczyny mocznicy
Przyczyny mocznicy można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich obejmuje przyczyny wynikające z chorób. W ich wyniku dochodzi do zniszczenia struktury nerki (czyli kłębuszków nerkowych), nieprawidłowej pracy żył i tętnic, które dostarczają do nerek krew lub też przeszkód, które pojawiają się w elementach układu moczowego i prowadzą do zatrzymania moczu w nerkach (przykładem jest tutaj chociażby kamica moczanowa). Inna grupa przyczyn to przyczyny mechaniczne obejmujące sytuacje, w których wskutek wypadku lub urazu następuje utrata krwi lub płynów pozakomórkowych
Objawy mocznicy
Istnieje wiele objawów mocznicy. Aby mocznica została zdiagnozowana, wystarczy wystąpienie kilku z nich równocześnie. Do najczęstszych objawów mocznicy należy zaliczyć brak apetytu i niesmak w ustach, połączone z nadpobudliwością, drażliwością lub sennością. Temu stanowi często towarzyszą nudności, wymioty lub biegunka. Oprócz tego, charakterystycznymi objawami mocznicy są nawracające drętwienie i skurcze kończyn, bóle głowy, niedokrwistość i zaburzenia w prawidłowej pracy serca. U osoby cierpiącej na mocznicę mogą również pojawić się zmiany skórne w postaci jej ziemistego odcienia i wybroczyn. Staje się ona także często sucha i swędząca.
Leczenie i dieta przy mocznicy
Leczenie mocznicy ma głównie charakter przyczynowy i polega na hamowaniu degradacji nerek. Opiera się ono głównie na leczeniu chorób, które mogły wywołać mocznicę, a także na stosowaniu odpowiedniej diety, w której ogranicza się spożywanie produktów posiadających dużą ilość białka lub fosforanów. Ważne jest także ograniczenie wysiłku fizycznego. To wszystko pozwala na wydłużenie życia poprzez odłożenie w czasie bardziej inwazyjnych dla organizmu metod leczenia, bowiem w bardziej zaawansowanych stanach mocznicy gdy nerki odmawiają współpracy, stosuje się dializoterapię, opierającą się o hemodializę lub dializę otrzewnową pozwalającą na oczyszczenie krwi pacjenta z toksyn za pomocą specjalistycznego aparatu. Jest to już jednak leczenie nerkozastępcze, które ma przygotować pacjenta do wykonania przeszczepu nerki.