Leczenie mocznicy

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Mocznica, czyli przewlekła niewydolność nerek, to choroba, która zazwyczaj wymaga bardziej zaawansowanego leczenia. Dzieje się tak dlatego, ponieważ to schorzenie często początkowo nie powoduje żadnych dolegliwości, przez co nie można zapobiec poważnym uszkodzeniom nerek. Kiedy objawy choroby już się pojawią, zazwyczaj okazuje się, że na leczenie tylko za pomocą diety czy specjalnych leków jest już za późno. Jak leczyć mocznicę?

Leczenie mocznicy odbywa się wyłącznie po konsultacji z lekarzem. W przypadku tej choroby zazwyczaj nie sprawdzają się inne metody kuracji – konieczne jest wykonanie dializy. W przypadku niewydolności nerek charakterystyczne jest to, iż w moczu praktycznie nie ma żadnych produktów przemiany materii. Zostają one zatrzymane w organizmie, co siłą rzeczy jest powodem wielu nieprzyjemnych objawów.

Dializy na mocznicę

By zapobiec odkładaniu się tego typu substancji, stosuje się dializy. Ten proces polega na filtrowaniu krwi przez specjalne urządzenie – trwa to zazwyczaj kilka godzin i zwykle wymaga wizyty w szpitalu. Nie trzeba robić tego codziennie, pod warunkiem jednak, że osoba chora przestrzega specjalnej diety, zaleconej przez lekarza. Jadłospis w tym przypadku jest bardzo restrykcyjny – nawet niewielka ilość niedozwolonego pokarmu może wywołać przykre dolegliwości i konieczność natychmiastowego udania się do szpitala na dializę. Obecnie w niektórych państwach można wykonać dializę również w domu, po specjalnym przeszkoleniu.

Dializę można zrobić także bez specjalnego urządzenia i wyjazdów do szpitala. Obecnie istnieje tak zwana dializa otrzewnowa – zamiast błony, która znajduje się w kanalikach nerkowych, do filtrowania używa się otrzewnej. W takim przypadku konieczne jest wprowadzenie do jamy brzusznej cewnika, przez który wlewany będzie płyn. Można to robić samodzielnie, trzeba jednak pamiętać o konieczności wymiany go po kilku godzinach.

Płyn ten działa na zasadzie osmozy – z naczyń krwionośnych znajdujących się w jamie brzusznej przenikają do płynu szkodliwe substancje. Dlatego też płyn ten musi być wymieniony po kilku godzinach. Takie działanie pozwala na mniej restrykcyjną dietę oraz na w miarę normalne wykonywanie codziennych czynności. Innym sposobem na przewlekłą niewydolność nerek jest przeszczep. Nowa nerka to jedna metoda na uniknięcie dializ.

Leki na mocznicę, choć jest ich niewiele, powinny być stosowane od samego początku, gdy tylko choroba zostanie potwierdzona. Konieczne jest między innymi podawanie niektórych witamin, które są usuwane w przypadku wykonywania dializ.

Leczenie mocznicy
5 (100%) 8 głosy

3 Komentarze

  1. Mnie już w szpitalu nienawidzą, bo wiedzą, że co 3 dni przyjeżdżam na dializę. Nie będę jadł jak królik, tylko dlatego żeby mieli mniej roboty. Od tego oni są, a ja nie chcę osłabiać organizmu przez zalegające w nim złogi, które nie są filtrowane. Przecież to nie moja wina, ja się o mocznicę nie prosiłem. Ani nie robiłem nic, co by mnie zakwalifikowało do grupy ryzyka, która mogłaby chorować na to.

    • Bo do szpitala masz przyjeżdżać wtedy, kiedy masz termin, a nie jak do warzywniaka po marchewkę. Mocznica to nie jest choroba zagrażająca bezpośrednio życiu i nikt nie będzie stawał na baczność, bo pan ma akurat teraz czas. Ja bym takiego cwaniaka pogonił i jeszcze się chwali w internecie. A może mitoman i grzecznie czekasz na dializę w swojej kolejce i prosisz o kolejny wolny termin mówiąc, że się dostosujesz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


23 − 22 =