Objawy mocznicy

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Mocznica to przewlekła niewydolność nerek. Schorzenie to jest niezwykle niebezpieczne, a jedynym środkiem, który może zapobiec konieczności dializ i transplantacji jest jego wczesne wykrycie. Tymczasem objawy mocznicy nie muszą od razu być widoczne, co utrudnia diagnozę i skuteczne działanie, gdy jeszcze nerki prawidłowo przeprowadzają proces filtracji. Jak objawia się mocznica na początku, a jak w końcowym etapie choroby?

Jak rozpoznać mocznicę w początkowym etapie? Na początku schorzenie przebiega często bez żadnych objawów. Zdarza się jednak, że dolegliwości pojawiają się w momencie, kiedy organizm odwodni się, na przykład pod wpływem wysiłku lub podwyższonej temperatury. Takie objawy często bywają jednak lekceważone.

Badania chorych nerek

W następnych fazach uszkodzenia nerek są bardziej poważne i może pojawić się taka dolegliwość jak nykturia, czyli oddawanie moczu w nocy. Konieczność częstego wstawania podczas nocnego odpoczynku jest uciążliwa, a dodatkowo zakłóca normalny sen. Konieczność częstszych wizyt w toalecie można zauważyć wtedy również w dzień, dlatego też osoba chora musi zazwyczaj przyjmować również więcej płynów niż zwykle. Mimo to uszkodzenia w nerkach nie są jeszcze na tyle duże, by standardowa analiza krwi wychwyciła jakieś znaczne zmiany. Jednak warto skorzystać z tego badania i wykonywać je regularnie w przypadku podejrzenia choroby nerek.

Objawy mocznicy

W przypadku, gdy nerki zostaną uszkodzone w większym stopniu, pojawiają się już poważne dolegliwości. Objawami mocznicy są wtedy wymioty, duszności i świąd skóry. Można zauważyć dziwne zabarwienie cery, brak apetytu i ogólne osłabienie organizmu. Zbagatelizowanie zaawansowanych objawów może zakończyć się śpiączką mocznicową i uszkodzeniem organów wewnętrznych, między innymi serca.

W sytuacji, gdy zauważy się kilka z wymienionych objawów, warto zacząć od standardowej analizy krwi, choć jak wspomniano wyżej, wyniki nie muszą w znacznym stopniu odbiegać od prawidłowych. Warto zwracać uwagę na występowanie wyżej wymienionych objawów zwłaszcza u dzieci. Szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii pozwala uniknąć końcowych objawów choroby, które mogą nawet zagrażać życiu. W przewlekłej niewydolności nerek jest wprowadzana między innymi specjalna dieta

Warto pamiętać, że przewlekła niewydolność nerek bardzo często wymaga leczenia do końca życia. Bardzo efektywną metodą leczenia są dializy, które uniemożliwiają odkładanie się w organizmie szkodliwych produktów przemiany materii. Najbardziej wygodne dla osób z mocznicą jest zastosowanie kuracji polegającej na transplantacji nerki

Objawy mocznicy
4.6 (92%) 10 głosy

2 Komentarze

  1. Najgorsze jest to, że objawy mocznicy są jak to lekarze mówią nieswoiste. To znaczy mogą być różne, to po pierwsze, a po drugie trudno je z jakimikolwiek innymi porównać i nie zawsze więc wiadomo czy to właśnie mocznica czy może jakaś inna choroba. Bo przecież trudno duszności czy świąd skorelować z chorobą nerek. Nikt z ludzi, którzy nie są lekarzami, tak nie myśli.

  2. Wy byście chcieli, żeby lekarz spojrzał i od razu wiedział co komu dolega. Mocznica to nie katar i nie da się jej zdiagnozować w 5 sekund. Często, jak przy innych chorobach, potrzebna jest obserwacja i nie tylko. Często też badania, na których wyniki trzeba czekać itd. Bez tego to do znachora, który czarodziejską różdżkę przyłoży i tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


7 + 1 =