Powikłania mocznicy

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Mocznica (uremia) to poważna choroba, która może być powodem całkowitej niewydolności nerek. Dlaczego to schorzenie powoduje poważne powikłania i jak mogą one wyglądać?

Powikłania mocznicy warto podzielić na te, które występują w fazie początkowej i znacznie późniejszej. Wiele powikłań jest jednocześnie objawami tej choroby, których nie należy lekceważyć, ponieważ szybkie zdiagnozowanie mocznicy pozwala na szybkie zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Powikłania przy mocznicy

Powikłania przy mocznicy obejmują między innymi anemię, która wynika z nieprawidłowego działania nerek, które wydzielają erytropoetynę. Ta substancja jest niezbędna do produkcji czerwonych ciałek krwi. Mocznica powoduje również niedożywienie, ponieważ źle działający system filtracyjny w nerkach powoduje tak zwany białkomocz. Wydalanie białka przez nerki sprawia, że organizm nie posiada tego podstawowego składnika budulcowego w dostatecznej ilości.

Mocznica powoduje również niedobór innych składników – między innymi witaminy D, która musi być przyjmowana w postaci preparatów przepisanych przez lekarza. Standardowym powikłaniem przy mocznicy i przy wielu innych chorobach nerek jest nadciśnienie, ponieważ to właśnie ten narząd odpowiada za właściwie ciśnienie krwi w organizmie.

Powikłania po mocznicy

Powikłania po mocznicy, a zwłaszcza jej ostatniego stadium, czyli schyłkowej niewydolności nerek, to śpiączka mocznicowa i uszkodzenie narządów wewnętrznych. Zdarza się to w przypadku, gdy z jakiegoś powodu nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie w postaci regularnie wykonywanych dializ. Tego typu powikłanie nie jest bardzo rzadkie, ponieważ choroba, jaką jest przewlekła niewydolność nerek, niejednokrotnie przebiega w sposób ukryty. Brak jakichkolwiek uchwytnych dolegliwości w początkowej fazie choroby sprawia, że wiele osób nie szuka pomocy u lekarza w odpowiednim momencie. Bez względu na podejmowane leczenie, powikłaniem przy mocznicy może być również uszkodzenie układu nerwowego. Objawia się ono jąkaniem, zaburzeniami czucia lub nawet paraliżem.

Powikłania przy mocznicy mogą zdarzyć się również podczas dializoterapii. Przykre objawy pojawiają się na przykład w przypadku nawet najmniejszego odstąpienia od przepisanej przez lekarza diety niskobiałkowej. Także same dializy mogą powodować powikłania w postaci bólów głowy i ogólnego osłabienia. Wynika to często z faktu, że podczas filtrowania krwi usuwane są również niektóre potrzebne składniki. Przez zaburzenie równowagi w składnikach krwi mogą pojawić się także takie powikłania jak drganie mięśni czy utrata przytomności.

Powikłania mocznicy
5 (100%) 7 głosy

2 Komentarze

  1. U mnie teoretycznie skończyła się mocznica, a właściwie jej najbardziej dokuczliwe objawy, a zaczęła się anemia. I tego już tak łatwo nie wyleczę, choć zaczęłam suplementację i biorę wszystko na receptę. Najgorsze jest to, że nie było nawet żądnej przerwy – z jednej choroby w drugą chorobę.

  2. Jak się zacznie przewlekła niewydolność nerek to koniec. Nie koniec życia, ale właściwie takiego jak dotychczas to tak, bo tego już nie wyleczysz. Dlatego nie można dopuścić do powikłania mocznicy, bo do niczego zdrowego to nie doprowadzi. Trzeba się zaangażować w leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


77 + = 85