Przyczyny mocznicy

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Mocznica, która może być nazywana inaczej ostatnim stadium niewydolności lub upośledzenia nerek, jest bardzo poważnym schorzeniem. Jakie są jego przyczyny i czy można uniknąć tej choroby, która zazwyczaj kończy się koniecznością wykonywania dializ, a nawet przeszczepem nerki?

Przyczyny mocznicy to zazwyczaj częste infekcje, szczególnie jeśli nie są one odpowiednio leczone. Przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek dość często kończy się mocznicą. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ta choroba przebiega zwykle bez żadnych objawów, a kiedy pojawiają się dolegliwości, nerki są już zazwyczaj bardzo uszkodzone.

Leczenie mocznicy

Przyczyna mocznicy może wynikać również z nieprawidłowego leczenia innych chorób. Niewydolność nerek bywa spowodowana długoletnim zażywaniem leków przeciwbólowych. Działanie niepożądane tego typu preparatów występuje zazwyczaj w przypadku, gdy dana osoba zażywa leki bez recepty i po prostu się od nich uzależniła. Niektórzy pacjenci cierpią na inne przewlekłe schorzenia, wymagające codziennego zażywania takich środków. W takim przypadku warto jest spróbować terapii innego typu, na przykład takich jak biofeedback, medytacja lub akupresura, by przynajmniej robić przerwy między seriami zażywania leków przeciwbólowych.

Nadciśnienie tętnicze również może uszkodzić nerki. Warto pamiętać, że sama ta dolegliwość może być objawem choroby nerek, ponieważ to właśnie między innymi ten narząd kontroluje ciśnienie krwi. Zbyt duże ciśnienie może wpłynąć przede wszystkim na proces filtracji w nerkach, co szybko powoduje uszkodzenie tych narządów.

Przyczyny mocznicy

Inne powody mocznicy to cukrzyca oraz wielotorbielowatość nerek. W przypadku tego pierwszego schorzenia niewydolność nerek jest powodowana przez zmiany w naczyniach krwionośnych. W drugim przypadku powodem nieprawidłowego działania tych narządów są torbiele, które powodują między innymi powiększenie nerek i uniemożliwiają prawidłowy przebieg procesów filtracji. W rezultacie konieczne stają się dializy.

Warto jednak pamiętać, że wielotorbielowatość bardzo rzadko jest przyczyną mocznicy. Tworzenie się torbieli zazwyczaj jest warunkowane genetycznie i może być dziedziczone. W innych przypadkach nieprawidłowe działanie nerek jest spowodowane raczej jedną z wyżej wymienionych przyczyn. Leczenie mocznicy, kiedy już niewydolność nerek przechodzi w ostatnie stadium, odbywa się w szpitalu. Brak leczenia może sprawić, że osoba chora może wpaść w tak zwaną śpiączkę mocznicową. Uszkodzone mogą zostać także inne narządy, takie jak serce czy płuca.

Przyczyny mocznicy
5 (100%) 1 głosy

1 Komentarz

  1. Genetyczna mocznica? No tego to jeszcze nie słyszałem… Ale czego to lekarze nie wymyślą, żeby zasłonić swoją wiedzę, a dokładniej to jej całkowity brak. Jak słyszę te ciągłe teksty, że coś jest chorobą cywilizacyjną, albo chorobą XXI wieku, a ostatnio zawsze też dziedziczną, to już wiem, że o konkretach nie będziemy rozmawiać, bo lekarz ma wiedzę nie większą niż ja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


+ 65 = 71