Nietrzymanie moczu
Okazuje się, że na nietrzymanie moczu cierpi nawet co ósma kobieta chociaż medycy uznają, że pacjentek takich może być dużo więcej jednak nie wszystkie są diagnozowane. Wpływ na to ma nieśmiałość kobiet i wstyd bowiem nietrzymanie moczu to wielce krępujący problem – ze statystyk wynika, iż kobiety zwracają się do urologa dopiero po trzech latach samodzielnej walki z tego typu problemem. Co ciekawe, na nietrzymanie moczu cierpią najczęściej kobiety po 39 roku życia, to właśnie płeć piękna boryka się z tą dolegliwością nawet dwa razy częściej od mężczyzn.
W medycynie wyróżnia się dwa rodzaje nietrzymania moczu.
Najczęściej urolog spotyka się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, które pojawia się zwykle po ciąży bądź po okresie menopauzy, kiedy znacznie spada poziom hormonów.
Wśród przyczyn nietrzymania moczu wyróżnia się także zakażenia bakteryjne, stany zapalne pochwy, zapalenia dróg moczowych, ale również długotrwała praca fizyczna.
Przyczynę nietrzymania moczu można bardzo łatwo zdiagnozować. W tym celu urolog najczęściej zleca ogólne badanie moczu oraz posiew, nierzadko konieczne są również badania ginekologiczne.
A jak leczyć nietrzymanie moczu?
Po ciąży warto ćwiczyć mięśnie kegla natomiast w innych przypadkach konieczna jest farmakoterapia. Tylko w skrajnych przypadkach stosuje się operację chirurgiczną – zabieg taki wykonany może być na 120 różnych sposobów a urolog zawsze wybiera ten najlepszy biorąc pod uwagę indywidualne predyspozycje pacjenta.
Warto pamiętać, że nietrzymanie moczu jest całkowicie uleczalne chociaż nierzadko terapia jest długim procesem to warto zacząć ją jak najszybciej.