Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która nie tylko bardzo negatywnie wpływa na codzienny komfort życia, ale również może doprowadzić do poważniejszych schorzeń. Bagatelizowanie pierwszych objawów zazwyczaj prowadzi do wzrostu ich natężenia, dlatego też warto odwiedzić specjalistę jak najszybciej.

Bardzo często w terapii nietrzymania moczu stosuje się fizjoterapię. Dotyczy to zwłaszcza przypadków tej choroby występujących u kobiet. Przyczyną nietrzymania moczu bardzo często jest poród lub zmiany hormonalne, wynikające z okresu przekwitania. Nietrzymanie moczu u mężczyzn często jest spowodowane powikłaniami pooperacyjnymi. Ustalenie przyczyny choroby jest niezwykle istotne, ponieważ może być ona spowodowana innymi schorzeniami, takimi jak guz jajnika czy jelita grubego. W takim przypadku terapia musi mieć inny przebieg.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Fizjoterapia nietrzymania moczu polega przede wszystkim na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń. Najbardziej znanymi są ćwiczenia mięśni Kegla oraz dna miednicy. Choć wykonywanie tych ćwiczeń wydaje się proste, to jednak warto na początku zgłosić się do specjalisty. Efekty ćwiczeń, wykonywanych w domu lub u specjalisty, odczuwalne są po kilku miesiącach, jednak należy pamiętać, że tak jest tylko w przypadku prawidłowych powtórzeń.

Fizjoterapia w nietrzymaniu moczu to bardzo często nie tylko ćwiczenia. Niejednokrotnie tego typu działania są wzmacniane poprzez symulację elektryczną mięśni lub biofeedback. Ta ostatnia metoda wymaga ćwiczeń zarówno pod kontrolą lekarza, jak i w domu. Początkowo konieczne jest wykorzystanie specjalnej aparatury, która mierzy napięcie mięśni. Potem można wykonywać ćwiczenia w domu, korzystając ze wskazówek lekarza. Poza tego typu terapią stosuje się również farmakoterapię – jeśli w danym przypadku nietrzymanie moczu wywołane jest przez infekcję. W sytuacji, gdy choroba spowodowana jest zmianami hormonalnymi wywołanymi przez menopauzę, lekarz może zalecić stosowanie środków z estrogenami.

Fizjoterapia w nietrzymaniu moczu nie dla każdego

Fizjoterapia w nietrzymaniu moczu jest stosowana bardzo często, jednak nie może być wykorzystana w każdym przypadku. Niekiedy ćwiczenia są wręcz niewskazane, dlatego też konieczne jest dokładne przebadanie pacjenta w przypadku wystąpienia objawów choroby. Jeśli w danej sytuacji nie można wykorzystać ćwiczeń mięśni, najczęściej polecaną metodą jest leczenie operacyjne. Tak dzieje się często w przypadku, gdy przyczyną nietrzymania moczu jest wrodzona wada budowy narządów wewnętrznych. Fizjoterapia nie jest też zwykle wykorzystywana w przypadku, gdy objawy choroby są spowodowane niepożądanym działaniem leków.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu
5 (100%) 7 głosy

2 Komentarze

  1. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu nie są wcale takie trudne. Wystarczy jedna wizyta u lekarza i spokojnie można wykonywać je w domu samemu bez żadnej innej osoby. Niepotrzebny jest nadzór ani pomoc. Można bez problemu zrobić te wszystkie zadania w domu i walczyć z nietrzymaniem moczu bez patrzenia na siebie przez innych.

  2. No nie wiem, lepiej jednak korzystać z pomocy specjalisty. Nietrzymanie moczu wcale nie jest takie leciutkie do wyleczenia. Zwłaszcza, że wszystko zależy od tego jak dokładnie wykonuje się ćwiczenia zalecone przez lekarza. Doświadczony terapeuta sprawi na pewno, że nietrzymanie moczu znacznie szybciej przejdzie, a przecież przede wszystkim o to w tym chodzi, żeby chorobę wyleczyć jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


− 3 = 3