Zabieg na nietrzymanie moczu

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Nietrzymanie moczu to często przewlekła dolegliwość, która zazwyczaj bardzo obniża komfort wykonywania wszelkich codziennych czynności. U osób dorosłych najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu. Można je leczyć przy pomocy farmakoterapii, fizjoterapii lub poprzez zabiegi operacyjne. Wszystko zależy od przyczyny, która wywołuje objawy choroby.

Zabieg na nietrzymanie moczu to między innymi operacja chirurgiczna. Tę metodę stosuje się często w przypadku, gdy nietrzymanie moczu wynika z wrodzonych wad budowy układu moczowego. Także w sytuacji, gdy choroba jest oporna na inne formy leczenia lub wtedy gdy ćwiczenia w danym przypadku mogłyby zaszkodzić. Tak jest na przykład w przypadku, gdy sytuacja wymaga przesunięcia pęcherza moczowego. Operacja, w której konieczne jest przecięcie powłok brzusznych jest konieczna, gdy nietrzymanie moczu to niejedyna choroba w danym przypadku. Bywa, że takie schorzenia, jak nowotwory jelita, są bezpośrednią przyczyną problemów w kontroli wydalania moczu.

Nieinwazyjne zabiegi na nietrzymanie moczu

Zabieg przy nietrzymaniu moczu może być również o wiele mniej inwazyjny. Niekiedy pomocnym zabiegiem jest wszczepienie specjalnej taśmy polipropylenowej. Tego typu operacja jest o wiele mniej inwazyjna, a jej skuteczność jest bardzo wysoka, dlatego też stosuje się ją obecnie dość często. Na rezultaty operacji trzeba poczekać, ponieważ jej działanie polega na poprawie warstwy włókien kolagenowych w okolicach cewki moczowej – dzięki temu poprawia się jej ustawienie.

Zabieg po nietrzymaniu moczu może obejmować również laseroterapię. Ta metoda może pomagać nie tylko w przypadku tej konkretnej choroby, dlatego też na tego typu operację zgadza się coraz więcej kobiet. Nie wszyscy specjaliści są nastawieni optymistycznie do tego typu metod, jednak trzeba pamiętać, że zabiegi operacyjne służące do wstrzymania objawów nietrzymania moczu są bezbolesne. W przypadku, gdy jeden zabieg okaże się niewystarczający, można zwiększyć jego skuteczność poprzez jego powtórzenie. Czas pomiędzy zabiegami zależy od wykorzystywanej metody.

W wielu przypadkach zabiegi operacyjne nie są konieczne. W sytuacji, gdy nietrzymanie moczu zostało wywołane przez wahania hormonów wynikające z okresu menopauzy, skuteczne może okazać się miejscowe podanie estrogenów w postaci maści. Także specjalne ćwiczenia, które są wykorzystywane w przypadku fizjoterapii często są na tyle skuteczne, że zabiegi operacyjne nie są niezbędne. Wybór leczenia nietrzymania moczu powinien być zawsze konsultowany ze specjalistą w zakresie uroginekologii

Zabieg na nietrzymanie moczu
5 (100%) 6 głosy

2 Komentarze

  1. Nietrzymanie moczu u dorosłych to często powód do wstydu, a według mnie powinni się tego wstydzić ich bliscy i rodziny. Bo przecież oni powinni im pomóc, wskazać różne metody leczenia nietrzymania moczu. Bo można to zrobić, ale trzeba chcieć i wiedzieć jak. Albo nawet nie wiedzieć, ale skierować do lekarza, który pomoże i znajdzie sposoby leczenia.

    • A czego mają się wstydzić bliscy? Choroba jak każda inna i jak mam zapobiegać nietrzymaniu moczu przez mojego ojca, który ma 87 lat i mieszka 400 km od mojego domu? Trochę więcej empatii i wyobraźni. Nie każdy jest 20-letnim wymoczkiem, który mieszka z rodzicami i cały czas jest prowadzony za rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


67 + = 70