Dieta przy niewydolności nerek

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Oprócz stosowania odpowiedniego leczenia, które polega między innymi na konieczności wykonywania dializ, terapia niewydolności nerek polega również na stosowaniu właściwej diety. Jak wygląda dieta na niewydolność nerek i dlaczego konieczne jest jej stosowanie?

Dieta przy niewydolności nerek polega nie tylko na wykluczeniu z jadłospisu niektórych produktów, ale również na włączeniu takich, które uzupełnią braki składników, które bywają usuwane przy dializach. Konieczne bywa również stosowanie dodatkowych preparatów, które uzupełniają niedobory potasu oraz niektórych witamin.

Dieta niskobiałkowa w niewydolności nerek

W większości przypadków przy niewydolności nerek konieczne jest zastosowanie diety niskobiałkowej. To pozwala odciążyć nerki w przypadku ostrej formy choroby, która jest leczona inaczej niż postać przewlekła. W takim przypadku czasowo stosuje się dietę, która zawiera wyłącznie łatwo przyswajalne węglowodany, zawarte w warzywach, owocach i zbożach. Lekarze w przypadku stosowania diety niskobiałkowej w przewlekłej niewydolności nerek zalecają spożywanie nabiału, ponieważ z takich produktów białko przyswaja się najlepiej. Niewskazane są natomiast tłuste mięsa oraz produkty zawierające dużą ilość soli. Dlatego też praktycznie należy zrezygnować z gotowych dań, konserw czy wędlin – należy przygotowywać posiłki w domu. Niekiedy zaleca się również oszczędne stosowanie przypraw.

Co pić przy niewydolności nerek

Jeśli niewydolność nerek jest związana z kłębuszkowym zapaleniem, konieczne bywa również stosowanie ograniczenia płynów. Dializy w większości przypadków nie są wykonywane codziennie, co prowadzi do zatrzymania w organizmie nie tylko szkodliwych produktów przemiany materii, ale także płynów, co powoduje obrzęki.

Konkretne wskazania w zakresie diety powinno się uzyskiwać od lekarza. Specjalista w zależności od fazy zaawansowania choroby może zalecić zwiększenie lub zmniejszenie ilości potasu w diecie oraz zastosowanie dodatkowych suplementów w przypadku niedoboru wapnia lub żelaza, które bardzo często zdarzają się w przypadku niewydolności nerek.

Dializa w niewydolności nerek

Dieta a niewydolność nerek – dlaczego po odstępstwie od diety konieczne jest szybkie wykonanie dializy?

W przypadku, gdy dializa jest wykonywana w domu co kilka godzin (metoda dializy otrzewnej) dieta nie jest tak restrykcyjna. W przypadku, gdy dializa jest wykonywana kilka razy w tygodniu w organizmie zatrzymują się praktycznie wszystkie produkty przemiany materii. To może doprowadzić między innymi do śpiączki mocznicowej i znacznego natężenia objawów niewydolności nerek. W przypadku, gdy osoba ma całkowitą niewydolność nerek lub nerki zostały wycięte, odstępstwo od diety od razu powoduje dolegliwości, ponieważ krew w ogóle nie jest filtrowana i negatywnie działające na organizm produkty przemiany materii trafiają do komórek organizmu.

Dieta przy niewydolności nerek
5 (100%) 9 głosy

1 Komentarz

  1. Najważniejsze to zrezygnować z białka, gdzie w naszej diecie jest jego stanowczo za dużo. Przede wszystkim z białka w nabiale. Niewydolność nerek jest spowodowana właśnie przez to. Najgorzej to nie zachować bilansu i jeszcze mieć pretensje do całego świata, że coraz więcej chorób jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


73 − 68 =