Leczenie niewydolności nerek

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Prawidłowe leczenie niewydolności nerek polega przede wszystkim na postawieniu odpowiedniej diagnozy. Nieprawidłowe działanie nerek może mieć bowiem różne przyczyny, dlatego też nie istnieje jeden sposób leczenia tej dolegliwości. Jak się leczy niewydolność nerek w różnych przypadkach?

Podstawowym działaniem w wielu przypadkach niewydolności nerek jest dializa. To niezbędne leczenie, ponieważ magazynowanie w organizmie szkodliwych produktów przemiany materii z czasem może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zmian. W skrajnych przypadkach niewydolność nerek doprowadza do tak zwanej śpiączki mocznicowej, dlatego też należy bezwzględnie stosować się do wskazań lekarza po wykryciu choroby, zarówno jeśli chodzi o zapisane preparaty jak i dietę.

Leczenie przewlekłych chorób nerek

Jak leczyć niewydolność nerek w przypadku przewlekłych schorzeń nerek? W przypadku przewlekłego śródmiąższowego zapalenia nerek oraz przewlekłego zapalenia kłębuszków nerkowych, dializy są niezbędne. Czasem stosuje się je tylko przez jakiś czas, w celu odciążenia nerek, jednak w w przypadku wyżej wymienionych chorób dializy są niezbędne aż do przeszczepu nerki.

Dializy w chorobach nerek

Obecnie stosuje się różne metody dializowania. Najczęściej konieczne są wizyty w szpitalu, gdzie znajduje się specjalne urządzenie do przeprowadzenia filtracji krwi. Zazwyczaj trzeba robić to kilka razy w tygodniu i za każdym razem, jeśli pacjent nie zastosuje się do diety przepisanej przez lekarza. W niektórych krajach możliwe jest zastosowanie domowego urządzenia do dializowania – wtedy dializa jest zazwyczaj przeprowadzana codziennie, co zwiększa komfort życia pacjenta.

Obecnie coraz częściej stosuje się także inną domową metodę dializowania, która wykorzystuje błonę otrzewnej, zamiast błony filtracyjnej znajdującej się w nerkach. W takim przypadku dializa konieczna jest co kilka godzin, jednak pacjent może przeprowadzać ją samodzielnie. Wadą tej metody jest możliwość zakażenia, ponieważ pacjent stale nosi dren i butelkę. Zaletą jest natomiast przeprowadzanie dializy dość często, co ogranicza możliwość magazynowania szkodliwych substancji przez organizm.

Jedyną metodą, która daje osobom cierpiącym na niewydolność nerek szansę na powrót do normalnego trybu życia jest transplantacja. W tym celu konieczne jest znalezienie dawcy oraz odpowiednie przygotowanie organizmu pacjenta do takiej operacji. Przeszczepiona nerka nie jest jednak rozwiązaniem na całe życie – po pewnym czasie następuje jej odrzucenie i konieczność kolejnej operacji. W celu wydłużenia okresu działania przeszczepionego narządu osoba po takiej operacji musi przyjmować leki immunosupresyjne, które osłabiają odporność organizmu.

Leczenie niewydolności nerek
5 (100%) 15 głosy

1 Komentarz

  1. Najlepiej niewydolność nerek leczyć poprzez dializy. Ja wiem, że to brzmi jakby nie wiadomo jaka była to operacja, ale prawda jest taka, że albo chcemy coś zrobić dobrze, albo wcale. Zwłaszcza, że większość osób ma jakieś dziwne lęki przeciwko dializom, a one wcale nie są takie straszne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


99 − 96 =