Objawy niewydolności nerek

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Niewydolność nerek bardzo często bywa konsekwencją ukrytych schorzeń tego narządu. Jeśli pojawią się dolegliwości wskazujące na tę przypadłość, konieczne jest udanie się do lekarza w celu wykonania badań. Jak rozpoznać niewydolność nerek, by udać się do specjalisty na czas?

Niewydolność nerek może być ostra lub przewlekła. W pierwszym przypadku objawy już na początku są bardzo nasilone, co zwiększa szansę na szybkie wykrycie i pokonanie właściwej choroby. W sytuacji, gdy niewydolność przebiega w sposób ukryty, bardzo często dochodzi do bardzo mocnego uszkodzenia nerek, przez co leczenie zaczyna ograniczać się niemal tylko do dializowania i przygotowania pacjenta do transplantacji nerki.

Pierwsze objawy niewydolności nerek

Początkowe objawy niewydolności nerek to przede wszystkim częstsza konieczność oddawania moczu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku picia moczopędnych płynów, takich jak kawa lub napoje energetyczne, może zdarzyć się, iż częstsze oddawanie moczu w dzień może się zdarzyć i nie jest to objaw chorobowy. Podobnie w przypadku, gdy częstsze wizyty w toalecie występują w czasie trwania infekcji. Ogólnie jednak przyjmuje się, że jeśli nie występują specjalne warunki, a mocz jest oddawany więcej niż siedem razy na dzień, a dodatkowo pojawia się konieczność wizyt w toalecie kilka razy w nocy, to jest to objaw chorobowy.

Zaawansowana niewydolność nerek

Częstsze oddawanie moczu jest zazwyczaj pierwszym objawem, który bywa lekceważony. Następnie jednak pojawiają się inne dolegliwości, takie jak osłabienie i senność. W przypadku zaawansowanej choroby mogą zdarzyć się takie symptomy jak wymioty i dziwny smak w ustach. Bardzo niepokojący jest także zapach moczu w jamie ustnej. Niewydolność nerek może objawiać się także zmienionym wyglądem skóry – kolor zmienia się na bardziej żółty, a dodatkowo pojawia się także swędzenie.

Jak objawia się niewydolność nerek w bardzo zaawansowanym stadium? W przypadku, gdy niewydolność nerek przebiega w sposób wyjątkowo gwałtowny lub w sytuacji, gdy chory lekceważył wyżej wymienione objawy, wtedy mogą pojawić się bardzo niebezpieczne konsekwencje. Wśród objawów mocznicy, czyli zaawansowanej niewydolności nerek, może pojawić się zapalenie osierdzia oraz obrzęk płuc oraz wymieniona śpiączka mocznicowa. Wszystkie te objawy wynikają z magazynowania przez organizm szkodliwych produktów przemiany materii, które w przypadku normalnie przebiegającego procesu filtracji są wydalane z organizmu wraz z moczem. Niewydolność nerek sprawia, że mocz składa się prawie wyłącznie z wody, co w przypadku większego uszkodzenia nerek jest widoczne w badaniach laboratoryjnych moczu.

Objawy niewydolności nerek
5 (100%) 11 głosy

1 Komentarz

  1. Jak niewydolność nerek przybiera formę utajoną, to praktycznie nie ma już ratunku, To znaczy jest, ale trzeba znaleźć dawcę. Bo konieczna będzie transplantacja nerek, albo chociaż jednej nerki, żeby to w ogóle miało jakiś sens powodzenia. Bez tego choroby nie da się w żaden sposób wyleczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


− 7 = 3