Powikłania niewydolności nerek

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Ostra niewydolność nerek, choć powoduje ciężkie objawy, rzadko bywa przyczyną powikłań. Dzięki swoistym objawom chora osoba szybko zgłasza się do lekarza i następuje właściwe leczenie. Niestety – w przypadku przewlekłej niewydolności nerek objawy praktycznie nie występują, aż do znacznego zniszczenia organu. Dlatego też powikłania w przypadku tej drugiej postaci schorzenia występują dość często. Jak wyglądają powikłania po niewydolności nerek i czy można im zapobiegać?

Powikłania niewydolności nerek w przypadku choroby przewlekłej to zazwyczaj konieczność wycięcia tego narządu. Przedtem pojawia się tak zwana schyłkowa niewydolność, która może się objawiać między innymi obrzękiem płuc i mózgu, porażeniem, a nawet śpiączką. Jeśli osoba dotknięta tego typu powikłaniem niewydolności nerek nie otrzyma szybko pomocy lekarskiej, grozi jej nawet śmierć.

Powikłania przy niewydolności nerek

Powikłania przy niewydolności nerek mogą obejmować także inne dolegliwości, które występują w przypadku, gdy pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarza, lub po prostu cierpi na przewlekłą niewydolność nerek, która przebiega w sposób ukryty. Przede wszystkim powikłania obejmują pracę serca. Picie zbyt dużych ilości płynów, mimo zaleceń lekarza, by ograniczyć ich spożywanie, może doprowadzić do obrzęków, ponieważ serce nie jest w stanie pracować wydajnie. Praca serca może zostać zaburzona przez poziom elektrolitów, które są niezbędne, by ten narząd mógł pracować prawidłowo. Szczególnie niebezpieczny może być zbyt niski lub zbyt wysoki poziom potasu.

Powikłania po niewydolności nerek

Wśród powikłań i objawów niewydolności nerek można również znaleźć różne dolegliwości ze strony układu nerwowego. Szczególnie niepokojące są drżenia mięśni i zaburzenia pamięci. Mogą pojawić się także objawy chorób psychicznych, takie jak psychoza i depresja. Takie objawy wynikają z niedoborów różnych witamin, które są wydalane lub usuwane w wyniku leczenia zastępującego pracę nerek. Powikłaniem przy niewydolności nerek może być również trwała lub czasowa niepłodność.

Wśród różnych powikłań przy niewydolności nerek wymienia się również odwodnienie, wynikające z częstomoczu. Jeśli niewydolność nerek jest już w ostatniej fazie, woda wydalana jest w bardzo dużych ilościach. Dodatkowo mogą pojawić się inne objawy choroby, takie jak wymioty i biegunka. Jeśli te dolegliwości wystąpią w połączeniu, wtedy odwodnienie następuje bardzo szybko. Konieczna jest wtedy natychmiastowa pomoc lekarska, ponieważ konsekwencją odwodnienia jest między innymi za wysoki poziom potasu, który powoduje między innymi zaburzenia w pracy serca i mózgu.

Powikłania niewydolności nerek
5 (100%) 8 głosy

2 Komentarze

  1. Po niewydolności nerek praktycznie pewna jest bezpłodność, zwłaszcza że jak się niewydolności nie leczy, to ona powoduje takie komplikacje, że lepiej nie mówić. Dlatego nie wierzcie, że lepiej nie leczyć i samo przejdzie. Nie przejdzie, a może być jeszcze gorzej.

    • Bez przesady, nie zawsze po niewydolności nerek pojawi się brak płodności. Bo powikłania niewydolności nerek to jedno, a bezpłodność to druga rzecz. Ale faktem jest, że samo nic nie przechodzi. Nie ma opcji żeby się wyleczyło samo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


− 4 = 3