Przyczyny niewydolności nerek

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Niewydolność nerek to zazwyczaj stopniowe zanikanie głównych funkcji tych organów. Można zauważyć między innymi upośledzenie procesu filtracji – w takim przypadku organizm zostaje pozbawiony wielu cennych składników. Jakie są przyczyny niewydolności nerek?

Powody niewydolności nerek to przede wszystkim schorzenia tych narządów. Częste infekcje, które mogą doprowadzić między innymi do takich chorób, jak odmiedniczkowe zapalenie nerek, mogą doprowadzić do stopniowej niewydolności. Również same infekcje układu moczowego, które nie powodują na pierwszy rzut oka niebezpiecznych schorzeń, mogą być przyczyną zaburzenia procesu filtracji, a gdy taki stan się utrzyma – trwałej niewydolności nerek.

W przypadku takich schorzeń, jak przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek czy przewlekłe zapalenie kłębuszków nerkowych, gdzie niezbędne są długo trwające dializy, może wystąpić wielotorbielowatość nerek, która bywa przyczyną niewydolności. W przypadku wielu schorzeń zaawansowana niewydolność nerek występuje wtedy, gdy osoba chora zbagatelizuje objawy i nie znajduje się pod lekarską kontrolą. W sytuacji, gdy nerki nieprawidłowo wykonują swoją pracę konieczne jest regularne stosowanie dializ, które zapobiegają wystąpieniu między innymi śpiączki mocznicowej. Warto pamiętać, że przewlekła niewydolność nerek zazwyczaj kończy się koniecznością stałego stosowania dializ lub przeszczepu nerki. Dlatego też nie należy lekceważyć początkowych objawów choroby, które zazwyczaj są związane z układem moczowym.

Niewydolność nerek po urazie

Przyczyna niewydolności nerek może być także niezwiązana ze schorzeniami. Zdarza się, że nerki nie mogą przeprowadzać procesu filtracji w wyniku urazów, które mogą powodować blizny wewnątrz tego narządu. W takich przypadkach początkowym objawem często jest krew w moczu.

Pośrednią przyczyną niewydolności nerek mogą być także inne schorzenia wewnętrzne, które wymagają częstego przyjmowania środków uśmierzających ból. Długotrwałe stosowanie wielu środków przeciwbólowych to między innymi niewydolność, a często nawet nowotwór nerek. Dlatego też w takich przypadkach po wystąpieniu objawów choroby nerek zaleca się udanie się do lekarza w celu zastąpienia tabletek innymi lub naturalną terapią (na przykład biofeedback), która nie ma takich działań ubocznych. Lekarz powinien poinformować pacjenta o możliwości wystąpienia niewydolności nerek, jeśli leki przeciwbólowe są przepisywane ze względu na przewlekłe schorzenie. W przypadku stosowania leków przeciwbólowych samodzielnie należy pamiętać o sprawdzeniu na ulotce czasu maksymalnego zażywania leku.

Przyczyny niewydolności nerek
5 (100%) 7 głosy

2 Komentarze

  1. Nie wiem jakim cudem dorosły człowiek może ciągle mieć infekcje dróg moczowych. To nie może być przyczyna niewydolności nerek, która jest głównie u dorosłych osób. Co innego u dzieci, które mają większą podatność na choroby i mniejszą odporność.

    • Ale co z tego, że Ty nie wiesz? Niewydolność nerek spowodowana jest najczęściej bakteriami, które są odpowiedzialne za większość zakażeń. I nie ma tu znaczenia czy chodzi o dziecko czy dorosłego, bo w każdym przypadku tak samo się to wszystko dzieje – jedyna różnica, że jest tak, że dorosły trudniej może się zarazić, a dziecko łatwiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


8 + 2 =