Rak nerki jest jednym z najrzadziej występujących nowotworów, stanowiąc jedynie 3% wszystkich przypadków raka. W grupie ryzyka zachorowania na ten nowotwór znajdują się głównie mężczyźni po 45. roku życia i kobiety po 55. roku życia, a wśród głównych przyczyn raka nerki wyróżnia się palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, otyłość, wystawienie na takie substancje chemiczne, jak azbest, kadm czy nitrozaminy, a także nadużywanie środków przeciwbólowych.
Jakie są objawy raka nerki?
Guz nerki w pierwszej fazie swojego istnienia rozwija się praktycznie bezobjawowo i można go wykryć przypadkowo w trakcie badania USG. Jednym z najczęściej pojawiających się objawów w późniejszej fazie tego nowotworu jest oddawanie moczu wraz z krwią (tzw. krwiomocz), które jest zazwyczaj bezbolesne. Gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium, pojawia się ból i wyczuwalność guza za pomocą dotyku. Objawami towarzyszącymi nowotworowi nerki są także utrzymująca się dłuższy czas gorączka, anemia i spadek masy ciała, zwiększenie liczby czerwonych krwinek we krwi (czerwienica), nadmiar wapnia we krwi czy też podwyższone jej ciśnienie.
Można wyróżnić cztery zasadnicze stadia rozwoju raka nerki. W I stadium guz występuje tylko w nerce, w II zaczyna naciekać dodatkowo na torebkę tłuszczową nerki, w III oprócz tego obejmuje przyległe do nerki węzły chłonne i żyłę nerkową, a w IV następują przerzuty do odległych narządów.
Diagnozowanie i leczenie raka nerki
Diagnozowanie raka nerki opiera się – oprócz wywiadu oraz badań moczu i krwi – o badania obrazowe obejmujące m.in. USG jamy brzusznej, tomografię i rezonans magnetycznej jamy brzusznej czy też urografię.
Najlepszym sposobem na pozbycie się guza nerki jest jego usunięcie chirurgiczne. Wynika to z faktu, iż guz nerki jest stosunkowo odporny na chemioterapię i radioterapię. Jeśli stadium rozwoju nowotworu nerki jest już dość wysokie, lekarz może zalecić także usunięcie nerki i nadnercza wraz z częścią moczowodu.
Przerzuty i rokowania w zakresie raka nerki
Przerzuty do innych narządów u pacjentów chorujących na raka nerki zdarzają się w 1/3 przypadków. W zdecydowanej większości są to przerzuty do płuc, ale mogą się zdarzyć także przerzuty do tkanek miękkich, kości czy wątroby. Jeśli chodzi o rokowania w zakresie przeżycia 5 kolejnych lat, u osób chorych wynosi ono 80-90% w przypadku zastosowania leczenia przy I stadium choroby, 50-70% przy II stadium, 20-30 przy III stadium i zaledwie 5% przy IV stadium tego nowotworu.