Objawy raka nerki

REKLAMA PO LEWEJ NA KATEGORII

Rak nerki to obecnie nadal dość rzadka choroba, jednak możliwość jej wystąpienia zwiększa się w przypadku osób nałogowo palących papierosy. Jak rozpoznać raka nerki i co zrobić w sytuacji, gdy objawy wskazują na rozwój tej choroby?

Głównym objawem, który zazwyczaj pojawia się jako pierwszy w przypadku raka nerki, jest krew w moczu. Ten symptom choroby nie musi pojawiać się za każdym razem – nawet jednokrotne pojawienie się krwi w moczu, powinno skłonić daną osobę do wykonania przynajmniej podstawowych badań. Trzeba bowiem pamiętać, że jeśli system filtrujący w nerkach działa prawidłowo, to w moczu ostatecznym nie powinny pojawiać się czerwone krwinki. Ich występowanie może świadczyć o nowotworze lub innej chorobie nerek, która również wymaga leczenia.

Zaawansowany rak nerki

Jak objawia się rak nerki w zaawansowanym stadium? Jeśli choroba jest już w zaawansowanej fazie pojawić się mogą między innymi bóle pleców, a guz nowotworowy może być wyczuwalny przez skórę. W przypadku występowania wszystkich trzech objawów, lekarz zazwyczaj nie ma wątpliwości co do diagnozy, jednak wyleczenie zaawansowanego stadium raka nerki zazwyczaj jest bardzo trudne. Dlatego lepiej zwracać uwagę na wszystkie objawy raka nerki i zrobić badania już w przypadku występowania tylko jednej dolegliwości. Niepokój o prawidłowe działanie nerek powinien pojawić się również w przypadku nadmiernego lub zmniejszonego oddawania moczu. Obydwa te objawy wskazują zwykle na początkowe objawy poważnej choroby.

W przypadku zaawansowanego stadium raka nerki, pojawić się mogą także objawy występujące w przypadku innych chorób nowotworowych. To przede wszystkim anemia, która w przypadku schorzeń nerek wynika z braku produkcji lub wydalania potrzebnych organizmowi białek. W przypadku raka i innych chorób tego narządu, pojawia się także osłabienie organizmu, brak łaknienia oraz podwyższona temperatura, która występuje w sposób przewlekły bez wyraźnego powodu.

Objawy choroby można również zauważyć po wykonaniu analizy moczu, którą warto wykonywać przynajmniej raz w roku, by sprawdzić prawidłowość podstawowych parametrów. Na chorobę nowotworową może wskazywać podwyższony poziom OB oraz zwiększona liczba białych krwinek, choć takie zmiany w obrazie krwi można zauważyć również przy infekcjach oraz innych schorzeniach nerek. Na chorobę nowotworową wskazuje również podwyższony poziom wapnia we krwi – taki wynik oznacza zazwyczaj konieczność wykonania dodatkowych badań. Początkowo rak nerki może nie dawać żadnych objawów i dopiero analiza krwi i moczu wykonana profilaktycznie może pomóc wykryć chorobę.

Objawy raka nerki
5 (100%) 8 głosy

2 Komentarze

  1. Najlepsze jest to, że palacze papierosów są przekonani, że mogą mieć najwyżej raka płuc albo raka gardła. A tak naprawdę większe problemy można mieć z rakiem nerki, bo to choroba znacznie groźniejsza i częściej zdarzają się przerzuty.

  2. Przy każdym raku, tak samo przy nowotworze nerki, najważniejsze jest rozpoznanie. Nie można sobie pozwolić na to, żeby zbyt późno postawić diagnozę, że to rak. Bo będzie z tego tylko duży kłopot, a jak się pojawią przerzuty do innych narządów wewnętrznych to będzie już za późno na ratunek, chyba że wszyscy nagle rzucą kasę na szukanie leku na raka, bo dzięki temu na pewno szybko się znajdzie, jak się będzie już komuś opłacać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


32 + = 40